5 Ağustos 2021 Perşembe
İstanbul Hava durumu İstanbul 34°C
Doviz verileri
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
YAZARLAR
Savaş SÜZAL
Savaş SÜZAL

Bush ve 'Gürcü-Nekon'

[email protected]
+
Aa
-
15 Ağustos 2008 Cuma

Gürcistan krizinde yaşananlar aslında hepimize ders olmalı. Özellikle de bir poşet yiyecekle yazın kömür alıp oy verenlere. Bu tür düşünmeden ülkenin başına seçilen kişilerin kendi ülkelerinin başına neler getirebilecekleri aslında en net şekilde Gürcistan’da ortada.
Tabii şimdilik bunu Gürcistan halkı düşünmeli, ama beni en fazla kaygılandıran konu, bunalımın yayılma ve bizi de içine çekme eğilimi. Böyle bir korkuya, iki gelişme neden oldu. Birincisi ABD Başkanı Bush’un Beyaz Saray’da yaptığı konuşma, ikincisi de Erdoğan’ın Moskova ziyareti.
Erdoğan’ın ziyaretinden başlayalım isterseniz. Ruslar salak mı, Erdoğan hükümetinin patronunun kim olduğunu bilmiyorlar mı? Efendisi dururken adamlar kapıkulu ile neden görüşsün sorusu akla gelebilir. Bunu Erdoğan da biliyor. Peki, o zaman neden Moskova’ya gitti veya gönderildi?
Şimdi bu soruları yanıtlayalım.
- Gürcistan’ı kim silahlandırıyor ve askerini eğitiyordu? Biz.
- Bize bu işi yapmamızı kim söyledi. ABD
- Gürcü Saakaşvili’yi iktidara bir CIA darbesiyle kim getirdi? ABD
- Saakaşvili Rusları yenemeyeceğini bilmesine rağmen neden Osetya’ya girdi? ABD gir, arkandayız dedi de ondan
- Peki, o zaman Erdoğan’ı kim yollamış olabilir Moskova’ya? ABD
- Erdoğan Moskova’ya ne önerebilir? Aslında Erdoğan’ın önerebileceği hiçbir şey yok, ama patronlarının önerisini aktaracak. Bu da Gürcülerin, NATO’ya alınmayacağını ve altıncı maddede yer alan Osetya garantisinin verileceğini, gaz boru hattında rekabetin olmayacağını falan filan.
Konunun ikinci ayağında ise ABD’nin bu bunalımda ne kadar etkili olabileceği geliyor. İşte bizi asıl ilgilendiren nokta burası. Zira bu bunalım ABD’nin son Irak ve Afganistan olayları ile süper güçlük oyununda ne kadar itibar kaybettiğini sergileyecek. Yani Ruslar sallayacak mı, aldıracak mı Amerikalıların tehditlerine?
Aslında Bush, Beyaz Saray’da Gürcistan konusunda esip gürlerken, Moskova’nın tehditlerine aldırmayacağını gayet iyi biliyordu. Zira Bush, Amerikalıların “Lameduck” yani tam tercümesi “oturan ördek” demek olan ve gerçek anlamı “görev süresinin dolmasını bekleyen etkisiz politikacı” olarak görülüyor. Ülke içinde de kendisinin itibarı yok. Keza uluslararası alanda da öyle. Demek ki kimse kendisinden bir şey beklemiyor. 
O zaman akla böyle bir liderin talimatıyla Gürcü Saakaşvili neden Osetya operasyonuna kalktı sorusu geliyor? Benin aklıma gelen tek yanıt tahrik için. İşte beni korkutan nokta da burası. Beyaz Saray’da basın toplantısında Bush’un sözünü ettiği, Amerikan askeri uçaklarının Gürcistan’a yardım malzemesi taşıması ve savaş gemilerinin de yardım için Karadeniz’e gideceği yolundaki açıklamaları tüylerimi diken diken etti. Bush aslında bunalımı çaktırmadan tırmandırmaya, olayı tahrike çalışıyor.
Nixon dönemi Dışişleri Bakanı olan Kissinger’ın şu sözünü de unutmamak gerek;  “Büyük devletler, müttefikleri için intihar etmezler”. Demek ki ABD planladığı bu olayla kendisini doğrudan tehlikeye atmadan Kafkaslarda gerilimi bir şekilde tırmandırmak istiyor. Alet olan da görüldüğü gibi bizim ampul takımı.
Böyle bir gerilimden ABD ne yarar sağlayabilir diye düşünürsek, belki bu gelişme bize ABD’nin Irak ve Afganistan macerasından çekileceği yolunda ilk sinyalleri veriyor. Ben ABD’nin el altından diplomatik ilişki kurmaya çalıştığı İran’a saldıracağına inanmadım, hâlâ da inanmıyorum. Hele hele ABD’den izin almadan tuvalete bile gitmeyen AKP iktidarının İran lideri Ahmedinecad’ı Amerika’yı kızdırma pahasına Türkiye’ye davet etmesinin altında da başka bir kurnazlık var gibi.
Belki Ahmedinecad’a tehdit falan değil yeni bir şeyler önerilecek. Neyse yazımın başına dönersem, Gürcistan halkının bugün yaşadığı acı durumu bizim de oturup düşünmemiz lazım. Başkaları tarafından işbaşına sizin onayınızla getirilen siyasi liderlerin yaratacağı tehlike elinizdeki eviniz, toprağınız ve hatta hayatınız olabilir. Bırakın kurgu bilim saçmalıklarını da, işte gerçek Ergenekon olan bu krizi açmaya, çözmeye çalışın. Ciddi işlerle uğraşın, saçmalıklarla değil.

DİĞER YAZILARI
TÜM YAZILARI
DİĞER YAZARLAR
"43 Grupo"yu gördünüz mü?

Arslan BULUT
"43 Grupo"yu gördünüz mü?
Yangın dehşetini bir de yaşayandan dinleyin!
Yangın dehşetini bir de yaşayandan dinleyin!
Arslan TEKİN
Yangın dehşetini bir de yaşayandan dinleyin!
Sanayisizleşme
Sanayisizleşme
Esfender KORKMAZ
Sanayisizleşme
'Ateş' ve 'BM' terörüne dikkat!!!
'Ateş' ve 'BM' terörüne dikkat!!!
Hüseyin Macit YUSUF
'Ateş' ve 'BM' terörüne dikkat!!!
Kara kader; facialar mı AKP mi?
Kara kader; facialar mı AKP mi?
Orhan UĞUROĞLU
Kara kader; facialar mı AKP mi?
Darbe darbe söyle bana kim yapacak seni acaba!
Darbe darbe söyle bana kim yapacak seni acaba!
Selcan T. HAMŞİOĞLU
Darbe darbe söyle bana kim yapacak seni acaba!
Geleneksel kültürümüzde saz
Geleneksel kültürümüzde saz
Mehmet YARDIMCI
Geleneksel kültürümüzde saz
Tam da küresel güç olacakken!
Tam da küresel güç olacakken!
Servet AVCI
Tam da küresel güç olacakken!