YSK içinde imam hatip tartışması

YSK içinde imam hatip tartışması
Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven’in “İmam hatipli olarak her zaman horlandık” sözleri kurul içinden tepkiye neden oldu. Bir YSK üyesinin, “Zaten halkın yarısı YSK’ya güvenmiyor. Bunun üzerine tuz biber ekmenin anlamı yok” dediği öğrenildi.

YSK Başkanı Sadi Güven, önceki gün Balıkesir’de 'Balıkesir Anadolu İmam Hatip Lisesi Geleneksel Mezunlar Günü'ne katıldı. Burada bir konuşma yapan Güven'in ifadeleri bazı kesimler tarafından tepki çekti. 

"HANGİ OKULDAN MEZUN OLDUĞUMUZUN NE ÖNEMİ VAR?"

Güven’e bir tepki de YSK’nın içinden geldi. Adının açıklanmasını istemeyen ve Cumhuriyet’ten Alican Uludağ'a konuşan bir YSK üyesi, “Biz yargıcısız. Tarafsız bir konumumuz var. Hangi okuldan mezun olduğumuzun ne önemi var? Açıklamayı çok yanlış buldum” dedi. 

"ZATEN HALK YSK'YA GÜVENMİYOR…"

Bu tür sözlerin tarafsızlığa gölge düşüreceğini vurgulayan YSK üyesi, şöyle konuştu:

“Bir yargıcın hiçbir şekilde kullanmaması gereken sözler. YSK Başkanı, seçimlerin bütün denetimi ve kontrolü için görev yapar. Şimdi bu sözlerden sonra diğer partilerin ve imam hatip mezunu olmayanların burada şüpheye düşmesi doğal değil midir? Horlandık, şimdi biz sizi horlayacağız anlamı çıkmaz mı? Ben imam hatip mezunu değilim. Bu açıklama hem yargıç kimliğine yakışmaz hem de seçimin adil, tarafsız yapıldığına dair görüşü zedeler. Zaten halkın YSK’ya güveni çok az. En azından yüzde ellisi güvenmiyor. Bu açıklama ile bunun üzerine tuz biber ekmenin anlamı yok.”

İlgili Haberler
"Ezan sesi geldiğinde camiye giden yönetici istemediler"
  • Yorumlar 15
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş