1 Ocak’ta taksiciye sıkı yönetim geliyor

1 Ocak’ta taksiciye sıkı yönetim geliyor
Taksi ve minibüs sürücüsüne puan verilecek. Puanı düşenin izin belgesi askıya alınacak. Taksici kısa mesafeye “gitmem” derse puanı silinecek.

Yılbaşından itibaren İstanbul’da faaliyet gösteren taksi, minibüs, servis taşımacıları ve faytonlar ile ilgili kritik düzenlemeler getiriliyor. Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin (UKOME) aldığı kararlara göre, artık taşımacıların 100 hizmet kalite puanı olacak. Bu puanı dolduranların izin belgeleri askıya alınacak. Örneğin, kısa mesafe yolcu almak istemeyen taksi 10 ceza puanı alacak. Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu yetkilisi Halit Yılmaz, kararın Türkiye’de bir ilk niteliği taşıdığını söyledi. Yılmaz, bu kararların uygulaması için tedbirlerin alındığını belirtti. UKOME kararı, şoförlere 100 hizmet kalitesi puan sistemi getiriyor. Bu 100 puanı dolduran şoförün kullandığı araca verilen izin belgeleri 1 ay süre ile askıya alınacak. Puan ikinci kez doldurulduğunda taşıtın izin belgeleri 3 ay süre ile askıya alınacak. Puan üçüncü kez doldurulduğunda izin belgeleri 6 ay süre ile askıya alınacak. Bu sürecin denetimi de Toplu Ulaşım Denetim Komisyonu tarafından yapılacak.

HANGİ KARARLAR ALINDI?

İzin belgesinde yazılı güzergahı takip etmeyen taksi şoförüne 20 puan ceza yazılacak.

Trafik akışını engelleyecek şekilde caddede veya ana arterde park eden taksi veya minibüs şoförü 20 ceza puanı alacak.

Taşımacılık esnasında sigara içen şoför veya araçta yolcunun sigara içilmesine göz yuman şoföre 20 ceza puanı verilecek.

Mesafe veya trafik yoğunluğu bahanesi ile yolcu almayan şoföre 10 ceza puanı verilecek. Yaşanan sorunlarla ilgili, taksicilere ilişkin İstanbul Taksiciler Esnaf Odası bir iletişim hattı kurdu. Oda’nın 444 15 23 numaralı hattı aranabileceği gibi İBB Beyaz Masa’nın 153 numaralı hattı da aranarak şikayette bulunabilir.

  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.