Akşener'den Bahçeli-AKP anlaşmasına çok sert tepki

Akşener'den Bahçeli-AKP anlaşmasına çok sert tepki
AKP ve Bahçeli’nin Başkanlık anlaşmasına MHP Genel Başkan adayı Meral Akşener’den çok sert tepki geldi. Akşener, “Bunun anlamı al başkanlığı, ver koltuğudur” dedi.

Devlet Bahçeli’nin, Başbakan Binali Yıldırım ile Çankaya’da gerçekleştirdiği toplantı sonrasında, “AKP ile anlaştık” açıklaması milliyetçi camiayı ayağa kaldırdı.

MHP Genel Başkan adayı Meral Akşener konuyla ilgili Yeniçağ’a önemli değerlendirmelerde bulundu.

Başkanlık girişimlerinin Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçilmesinden sonra hızlandığına dikkat çeken Akşener, “2007-2014 yılları arasında halkın seçtiği Cumhurbaşkanın görev ve yetkileri hiçbir zaman tartışılma konusu yapılmamışken, 2014’te Sayın Erdoğan seçildikten sonra sistem neden tıkanmıştır” sorusunu sordu.  

Akşener’in Yeniçağ’a özel yaptığı açıklamalardan öne çıkanlar şu şekilde:

BAHÇELİ O ZAMAN NEREDEYDİ

2007’den 2014’e kadar geçen sürede, ne sayın Bahçeli’nin ne de AKP’nin kurmaylarının, halk tarafından seçilmiş Cumhurbaşkanı’nın yetkilerinin ne olacağı konusunda herhangi bir açıklamaları olmadı. Eğer sistemde bir sorun varsa, bu konular o dönemde neden gündeme getirilmemiştir.

Sayın Erdoğan, 2014’te seçildi. O tarihten, 15 Temmuz FETÖ’cü darbe girişimine kadar da Cumhurbaşkanı’nın kullandığı yetkiler ve sorumluluklar konusunda da herhangi bir teklif olmadı. Sadece AKP’liler Başkanlık sistemini getirilmesi gerektiğini söylediler.

MHP’NİN SEÇİM BEYANNAMELERİNE AYKIRI BİR DURUM

Genel Başkan adayı Akşener, Bahçeli’nin başkanlık sistemini konusunda AKP ile anlaşmasını eleştirerek, MHP’nin seçim beyannamelerine bakılması gerektiğini söyledi. Akşener, “ MHP, bütün seçim beyannamelerinde, Başkanlık sisteminin getirilmesine ilişkin tek bir cümlesi yok. Parlamenter sistem savunulmuş ve vatandaştan da başkanlık sistemine karşı olunduğu belirtilerek oy istenmiştir.”

AL BAŞKANLIĞI VER KOLTUĞUMU

Bahçeli’nin aniden Başkanlık sistemini ortaya attığına dikkat çeken Akşener şunları söyledi: “Birden bire fiili durum ortaya çıktı. Nihayetinde bugün itibariyle anlaştıkları ortaya çıkıyor. Bahçeli’nin durup dururken böyle bir çıkış yapması, millete verdiği sözün tam aksi istikamette ortaya çıkması izaha muhtaçtır. Sayın Bahçeli’nin bunu partisine ve ülkesine izah etme zorunluluğu vardır."

MHP KONGRESİNİN NASIL ENGELLENDİĞİ İTİRAF EDİLMİŞTİR

Hükümete yakınlığıyla bilinen yazar Ahmet Taşgetiren’in yazısını hatırlatan Akşener, "MHP’deki değişimin gayri hukuki yollarla engellendiği itiraf edilmiştir” dedi.

Taşgetiren’in “MHP kendi iç sancılarını aşma çabasıyla girdi yola. Önemli ölçüde netice de aldı. Orada Ak Parti'den (belki devletten) yardım aldı mı, büyük ihtimalle” ifadelerine atıfta bulunan Akşener, “674 delegenin oyuyla yasal bir kongre süreci yaşanmıştır. Her aşamada engellemelerle karşılaşılmıştır. Ahmet Taşgetiren'in yazdığı yazı da kongre sürecinin AKP’den alınan destekle engellendiğinin itirafı niteliğindedir" ifadelerini kullandı. 

İlgili Haberler
Taşgetiren'den partili cumhurbaşkanlığı çıkışıAkşener'den flaş açıklama: "Zamanı manidar!"Oğan'dan başkanlık anlaşmasına ilginç tepkiSosyal medyadan Devlet Bahçeli'ye tepki yağıyor
  • Yorumlar 30
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.