Almanya İncirlik'e yerleşme kararı aldı

Almanya İncirlik'e yerleşme kararı aldı
ABD’nin son teknolojiyle donatılmış füzelerini sınıra konuşlandırmasının ardından Almanya da İncirlik Üssü’ne yerleşme kararı aldı.

Almanya, Tornado keşif uçaklarını bulundurduğu Türkiye’deki İncirlik Hava Üssü ’ne yaptırım yapmayı planlıyor. Almanya Savunma Bakanlığı’nın İncirlik’e planlanan yatırımlar için 58 milyon Euroluk bütçeyi onayladığı bildiriliyor. Almanya’nın haber portalı SpiegelOnline, Almanya Savunma Bakanlığı’nın İncirlik’e planlanan yatırımlar için 58 milyonEuroluk bütçeye onay verdiğini duyururken aylar süren tartışmaların ardından Almanya, IŞİD’e karşı mücadelede koalisyon güçlerine desteğini İncirlik Üssü’nden vermeye devam edecek. Almanya Savunma Bakanlığı Müsteşarı Gerd Hoofe’den alınan bilgiye dayandırılan haberde, bakanlığın İncirlik’teki Alman birliklerine yönelik planlanan yatırımlar için 58 milyon Euroluk bütçeyi serbest bıraktığı belirtildi.

Geçici karargah

İncirlik Üssü’nde yaklaşık 26 milyon Euro’ya Alman ordusunun keşif uçakları Tornadolar için özel bir uçuş pisti ve askerlerin kalacağı barınaklar inşa edilmesi planlanıyor. 30 milyon Euro’ya ise operasyonlarda kullanılacak modern geçici karargâhların yaptırılmasının öngörüldüğüne yer veriliyor. Askeri kaynaklara göre, İncirlik Üssü’nde Alman birlikleri için yatırımlara acil ihtiyaç bulunuyor. Alman ordusunun İncirlik’teki misyonu başladığından bu yana uçakların ABD’ye ait pistlerde konuşlandırıldığı, askerlerin geçici yerlerde konakladığı ve keşif uçuşlarında müttefiklerden teknik destek almaya ihtiyaç duyulduğu belirtiliyor.

Ermeni gerginliği

DW Türkçe’nin yansıttığı haberde, Almanya’nın İncirlik Üssü’nde yapacağı yatırımların IŞİD’e karşı mücadelede Alman ordusunun İncirlik Üssü’nü kullanmaya devam edeceği anlamına geldiğine de dikkat çekildi. Yatırım kararının yaz ayları başlarında alındığı ancak “Ermeni soykırımı” tasarının Alman Federal Meclisi’nde kabul edilmesine tepki olarak Alman vekillerin İncirlik ziyaretlerine izin çıkmaması üzerine başlayan gerginlik nedeniyle planın devreye sokulmadığı belirtildi. Spiegel dergisi kısa süre önce de Türkiye ile ilişkilerin düzeltilmesi ve Alman milletvekillerinin İncirlik Üssü’nü ziyaret edebilmesi için hükümetin Ermeni kararıyla ilgili geri adım atacağı yönünde biriddiaya yer vermişti. İddianın ardından hükümet karara saygı duyulması gerektiğini ve geri adım atılmayacağını açıklamıştı. Öte yandan önceki günü Berlin’de bir açıklama yapan Almanya Hükümet Sözcü Vekili Ulrike DemmerAlman vekillerin İncirlik Üssü’ndeki Alman askerlerini ziyaretine Ankara’nın izin vermemesi konusunda yakında bir uzlaşı beklediğini belirtti. Demmer “Türk tarafının bu konuya temelde olumlu yaklaşmasından ve görüşmelerin yapıcı geçmesinden memnuniyet duyuyoruz” ifadelerini kullandı. 

 

 

 

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58