Arkadaşlarının cesetlerini sırtlarından başlayarak yediler. Bulunduklarında saç sakal birbirine karışmıştı

Arkadaşlarının cesetlerini sırtlarından başlayarak yediler. Bulunduklarında saç sakal birbirine  karışmıştı
1972 yılında And Dağları'nda meydana gelen uçak kazasında hayatta kalan Jose 'Coche' Luis Inciarte adlı kişi, kazadan sonra ölen arkadaşlarını sırt kısmından başlayarak yemek zorunda kaldıklarını anlattı. Inciarte, arkadaşlarının etini yiyebilmek için büyük bir enerji ve zihin çabası harcadığını kaydederken, bu acının artık onunla yaşamadığını söyledi.

Şili ile Arjantin arasında yer alan And Dağları'na 49 yıl önce çarpan uçaktan sağ kurtulan 16 kişiden biri olan José Luis 'Coche' Inciarte, 72 günlük hayata kalma savaşını İngiltere'de katıldığı bir televizyon programında anlattı. Programa Inciarte, geçirdikleri uçak kazasının ardından hayatta kalabilmek için kazada ölen arkadaşlarının cesetlerini yemek zorunda kaldıkları anları anlattı.

 

HAYATTA KALMAK İÇİN ARKADAŞLARININ CESETLERİNİ YEDİLER

Talihsiz kazadan sağ kurtulan Inciarte, arkadaşlarının etini yiyebilmek için büyük bir enerji ve zihin çabası harcadığını anlatırken, bu acının artık onunla yaşamadığını söyledi. 

Inciarte, "And Dağları hakkında tabii ki düşünüyorum. Unutmak mümkün değil ama artık bu durum hayatımın bir parçası değil. Bu acı bugün benimle yaşamıyor. Hayatta kalmak istiyorsan başka seçenek yoktu. Bir toplantı yaptık ve bunu yapıp yapmamayı tartıştık. Yapmamak ölmek anlamına geliyordu ve herkes yemeye karar verdi." ifadelerini kullandı.

Inciarte'nin acı hikayesi, 1993 yapımı Alive filminde anlatırken, Coche filmde anlatılanların tamamının doğru olduğunu belirtti. 

3 EKİM 1972'DE YAŞANAN UÇAK KAZASI

Inciarte, 3 Ekim 1972'de Santiago'dan Montevideo'ya seyahat ettiği sırada sisle kaplı And Dağları’na çarpan Uruguay Hava Kuvvetleri'nin 571 sefer sayılı uçakta bulunan 45 yolcudan biriydi.  Amerikan futbol takımı Old Christians ile birlikte seyahat eden Inciarte, kazada hayatta kalan 16 kişiden biriydi.

İnciarte ve arkadaşları hayatta kalmak için ölen arkadaşlarını sırt kısmından başlayarak yemek zorunda kaldı. Yaşananlar, 1993 yılında ‘Alive’ adlı filme konu oldu.   

 

 

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58