Atatürk'e hakaret eden Bakana hakaret başvurusu

Atatürk'e hakaret eden Bakana hakaret başvurusu
YARSAV eski başkanı, hukukçu Ömer Faruk Eminağaoğlu, Çalışma Bakanı Müezzinoğlu’nun Atatürk için kullandığı 'Külhanbeyi' ifadesiyle ilgili TBMM Başkanlığı ve CHP Grup Başkanlığı'na başvuru yaptığını bildirdi.

Eminağaoğlu yazılı açıklamasında, Atatürk'e Külhanbeyi demenin Siyasi Partiler Yasasının 85’ inci ve AKP Tüzüğünün 117/2’nci maddeleri uyarınca, AK Partiden kesin çıkarma disiplin cezası gerektirdiğini belirterek, “Bu konuda gerekli işlemlerin yapılması için 5 Aralık 2016 tarihinde AKP'nin yetkili organına başvuru yapılmıştır” ifadesini kullandı.

Açıklamada, konunun takipçisi olunması yönünde bu başvurusunu CHP’ye de ilettiğini ifade eden Eminağaoğlu, Bakan Müezzinoğlu’nun sözlerinin bakanlık görevini yürüttüğü sırada söylendiği belirtti. Eminağaoğlu açıklamasında; “Bu sözle ilgili olarak Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına başvuru yapılmış ise de, bu sözü kişisel suç kapsamında değil de, bakanlık göreviyle ilgili olarak söylediğinin ileri sürülmesi olasılığı karşısında, konunun işlemsiz kalmaması ve Atatürk’e hakaret suçundan soruşturma açılabilmesi için, Anayasanın 100’ üncü maddesi uyarınca en az 55 milletvekilince imzalı bir önerge verilmesi ve bu önergenin de TBMM Genel kurulunda kabulü gerekmektedir. Bu durumda meclis soruşturması açılması ve meclis soruşturma komisyonu oluşturularak soruşturmanın yürütülmesi söz konusu olabilecektir" ifadelerini kullandı.

Bu güne kadar hiç bir işlem yapılmadığı gözetilerek, milletvekillerinin bilgilendirilmesi ve öncelikle en az 55 Milletvekilince imzalı bir önerge verilmesi için TBMM Başkanlığına dün başvurduğunu anlatan Eminağaolu, CHP TBMM Grup Başkanlığı'nın da aynı gün ayrıca bilgilendirildiğini kaydetti. 

İlgili Haberler
Müezzinoğlu: "Atatürk en büyük külhanbeyiydi"
  • Yorumlar 12
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş