Bedelli askerlik celp sevk tarihi sorgula

Bedelli askerlik celp sevk tarihi sorgula
Bedelli askerlik celp dönemleri açıklandı. Bedelli askerlik yapmak isteyen binlerce gencin merakla beklediği sonuçlar Milli Savunma Bakanlığı tarafından açıklandı. Celp ve sevk tarihlerini sorgulama ekranı yayında

Bedelli askerlik celp dönemleri açıklandı mı? Sorusu az önce Milli Savunma Bakanlığı tarafından gelen son dakika bilgisi ile duyuruldu. Bedelli askerlik celp ve sevk tarihleri açıklandı. Peki celp dönemleri ve sevk tarihleri sonuçlarına nasıl ulaşılabilir? Daha sonraki süreç nasıl işleyecek? İşte detaylar...

BEDELLİ ASKERLİK CELP VE SEVK TARİHİ SORGULA

Bedelli askerliğe başvuruda bulunan milyonlarca vatandaş bedelli askerlik celp ve sevk tarihi öğrenebilmesi için www.turkiye.gov.tr adresine tıklamanız gerekiyor. e-Devlet üzerinde bulunan ilgili link üzerinden sınıflandırma sonuçlarını öğrenebilecek olan adaylar hangi celp döneminde gideceklerini bu hafta sorgulayabilecek. e-Devlet şifresi ile giriş yaptıktan sonra arama bölümüne “ASAL bedelli sınıflandırma sonuç sorgulama” yazan kişiler Milli Savunma Bakanlığı’na ait bu hizmeti kullandıkları takdirde celp dönemlerini ve gidecekleri yeri öğrenebilecek.

BEDELLİ ASKERLİK CELP DÖNEMLERİ HAKKINDA AÇIKLAMA

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, bedelli askerlerin, ilk üç celp döneminde temel askerlik eğitimlerinin gerçekleştirildiğini belirterek, "Bunların dışında kalan gençlerimizin bedelli askerlik kapsamında yapacakları eğitim çalışmaları; 24 Kasım 2018 ile 7 Şubat 2020 arasında toplam 37 celp halinde icra edilecektir" dedi. Akar, yaptığı açıklamada bedelli askerlikteki çalışmaların son aşamaya geldiğini söyleyerek, "Şu ana kadar bize müracaat eden toplam 634 bin 415 gencimiz işlemlerini tamamladı. Son işlemler de askerlik şubelerinde tamamlanmak üzere diye konuştu. Bakan Hulusi akar bedelli askerlik için müracaatlarını yapanlardan iki celp döneminde toplam 54 bin 36 yükümlünün bedelli askerlik temel eğitiminin gerçekleştiğini belirterek 3. celp dönemindeki 13 bin 555 kişinin de yarın temel eğitim safhasını tamamlayarak terhis olacaklarını söyledi.Bakan Akar, açıklamasının devamında şunları söyledi:"Bunların dışında kalan gençlerimizin bedelli askerlik kapsamında yapacakları eğitim çalışmaları 24 Kasım 2018 ile 7 Şubat 2020 arasında toplam 37 celp halinde icra edilecektir. Bu gençlerimizin eğitim faaliyetleri 48 ilimizde kara, deniz ve hava ile Jandarma Genel Komutanlığına ait toplam 92 birliğimizde gerçekleşecektir.

BEDELLİ ASKERLİK ÇIKTIKTAN SONRA NE YAPILMALI

Bedelli askerlik celp ve sevk tarihini öğrenen vatandaşlar yoklama işlemlerini yaptırıp teslim tarihini bekleyecek.


ASKERLİK 9 AYA DÜŞECEK Mİ?

Uzun ve kısa dönem askerliğin yerine 9 ay süreli tek tip askerlik sistemi ön plana çıktı. Peki, tek tip askerlik nedir? Bu sistemde 3 aylık temel askerlik eğitiminin ardından 6 aylık süreye ilişkin ise isteyenlerin bedelini ödeyerek terhis olabileceği, isteyenlerin ise belirlenecek aylık ücret karşılığında askerliğine devam edebileceğinden söz ediliyor. Bunun asgari ücret üzerinden belirleneceği bildirirken, temel askerlik eğitimi sonrasında ilişkin ihtiyaç duyulan alanlarda kabul hizmeti seçeneğinin gündeme getirilebileceği de konuşuluyor. Öte yandan kulislerde bu konutya ilişkin, "Kamu hizmeti seçeneği, öğretmenlikl ve doktorluk gibi ihtiyaç duyulan alanlar için düşünülebilir" değerlendirmesi yapılır. 

SEVK BAŞLANGIÇ TARİHİ VE SEVK BİTİŞ TARİHİ NEDİR?

Askerlik başvurusu yapan ya da askerlik çağında olan erkekler için düzenlenen belgelerde bulunan sevk başlangıç tarihi ifadesi, askerlik yapacak kişinin askerlik görevini yapacağı birliğe teslim olacağı tarihin başlangıcını belirtiyor. Sevk bitiş tarihi ise askerlik yapacak kişinin askerlik görevini yapacağı birliğe teslim olacağı tarihin bitişini belirtiyor.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş