Belediye bütçesinden aile boyu kıyak!

Belediye bütçesinden aile boyu kıyak!
İBB iştiraklerinden BELBİM ve Enerji A.Ş’de 2018 yılında şirket çalışanlarına ve aile fertlerine, şirket bütçesinden yüz binlerce lira tutarında özel sağlık sigortası yaptırıldığı ortaya çıktı.

İBB şirketlerinden BELBİM ve Enerji A.Ş’nin 2018 yılında çalışanlarına ve ailelerine şirket bütçesinden yaptırdığı yüz binlerce lira tutarındaki özel sağlık sigortası yaptırıldığı Sayıştay raporuna takıldı. Sözcü gazetesinden Özlem Güvemli’nin haberine göre, Sayıştay, kamu şirketi durumunda olan BELBİM ve Enerji A.Ş.’de çalışan genel müdür ile yönetim kurulu başkan ve üyeleri için sağlık sigortası yaptırılmasının mümkün olabileceğini ancak özel sektörde bile aile fertlerinin bu şekilde sigorta kapsamına alınmadığını vurguladı.

Sayıştay'ın 2018 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden BELBİM ve Enerji A.Ş.'de gerçekleştirdiği denetimde şirket çalışanları ve aile fertlerine özel sağlık sigortası yaptırılması mevzuata uygun bulunmadı.

ŞİRKET BÜTÇESİNDEN KARŞILANDI

BELBİM raporunda, şirkette görev yapan genel müdür, genel müdür yardımcıları ve yönetim kurulu üyeleri, iç kontrol sorumlusu, danışman, özel kalem, müdür, şef ile bunların aile fertleri için tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırılarak poliçe bedellerinin şirket bütçesinden karşılandığı tespit edildi.

543 bin 881 TL bedelli ihale ile şirket personeli ve aile fertlerinden oluşan 213 kişi için tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırıldığı kaydedildi. Dönem içerisinde 23 kişinin daha sigorta kapsamına eklenerek 236 kişi için 27 bin 194 TL'lik iş artışı ile birlikte sözleşme bedelinin toplam 571 bin 75 TL'ye çıktığı anlatıldı.

AİLE FERTLERİNİN TAMAMI

İhale kapsamında tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırılan tüm personel ile bunların aile efradının tamamının genel sağlık sigortasının bulunduğu ve SGK'ya genel sağlık sigorta primi ödemesinde bulunulduğu belirtildi.

Sayıştay denetçileri bu kişiler ve aileleri için tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırılmasının mükerrer sağlık sigortası uygulaması anlamına geldiğini vurgulayarak “Durumun şirket kaynaklarının etkin, ekonomik ve verimli kullanımı açısından yersiz olduğu değerlendirilmektedir” denildi.

236'NIN 169'U AİLE FERDİ

Raporda yer alan tabloya göre yönetim kurulu başkanı ve üyesi 10 kişi, 1 genel müdür, 3 genel müdür yardımcısı, 10 müdür, 1 özel kalem, 1 iç kontrol sorumlusu, 1 danışman, 40 şef ve 169 aile ferdi olmak üzere 236 kişiye özel sigorta yapıldı.

Raporda, profesyonel anonim şirketlerde üst düzey yöneticiler için özel sağlık sigortası ya da tamamlayıcı sağlık sigortasının özel sektör mantığı gereği bir teşvik unsuru olabileceği belirtilerek “Bu durumda dahi, kapsam üst düzey yönetici vasfını haiz personel ile sınırlandırılmakta ve genel olarak aile fertleri de dikkate alınmamaktadır. Aile fertleri konusunda sadece indirimli şekilde ücreti kendileri tarafından ödenmek suretiyle sigorta yapılabilmektedir” denildi.

TÜM PERSONELİN AİLE FERTLERİ İÇİN

Sermayesinin yüzde 50’sinden fazlası İBB ve bağlı genel müdürlüklerine ait bir kamu şirketi durumunda olan BELBİM AŞ'de çalışan genel müdür ile yönetim kurulu başkan ve üyeleri için sağlık sigortası yaptırılması mümkün olmakla birlikte bunların dışında kalan diğer personel ile yönetim kurulu üyeleri dahil tüm personelin aile fertleri için sağlık sigortası yaptırılmaması gerektiği vurgulandı.

Raporda “Yapılacak bu işlemin profesyonel yönetim anlayışı ile kanunun basiretli bir tüccar gibi hareket edilmesi hükmüne daha uygun olacağı ve şirket menfaatlerinin korunmasına da hizmet edeceği değerlendirilmektedir” tespiti yapıldı.

TEŞVİK UNSURU OLABİLMEKTE

Sayıştay, İBB şirketlerinden Enerji A.Ş. için de aynı tespiti yaptı. Bu şirkette de özel sağlık sigortası için 256 bin 660 TL+ KDV bedel ile ihale gerçekleştirildiği kaydedildi.

Şirket personeli ve aile fertleri olmak üzere toplamda 119 kişi için özel sağlık sigortası yaptırıldığı belirlendi. Enerji A.Ş'de de yönetim kurulu başkanı ve üyesi 14 kişi, 1 genel müdür, 6 müdür, 1 Hukuk Müşaviri, 13 şef, 84 aile ferdine özel sigorta yapıldı.

Sayıştay, Enerji A.Ş.'ye de aynı uyarıları yaparak “Tamamlayıcı sigorta özel sektör mantığı gereği bir teşvik unsuru olabilmektedir. Bu durumda dahi, kapsam üst düzey yönetici vasfını haiz personel ile sınırlandırılmakta ve genel olarak aile fertleri de dikkate alınmamaktadır. Aile fertleri konusunda sadece indirimli şekilde ücreti kendileri tarafından ödenmek suretiyle sigorta yapılabilmektedir” dedi

  • Yorumlar 5
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş