Berat Albayrak ve Avrupa Birliği ters düştü

Berat Albayrak ve Avrupa Birliği ters düştü
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın Türkiye'nin yüzde 5 büyüme hedefine Avrupa Birliği raporlarından karşılık geldi. AB, Türkiye ekonomisinin 2020 yılında yüzde 5,4 daralacağını açıkladı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 18 Mart ve 1 Nisan'da gerçekleştirdiği açıklamalarda, Türkiye'nin yüzde 5 büyüme hedefine emin adımlarla ilerlediğini söylemişti. Avrupa Birliği Komisyonu bugün yayımladığı 2020 Yılı Bahar Ekonomik Görünüm Raporu'nda, Türkiye ekonomisinin korona virüs etkisi ile yüzde 5,4 küçüleceğini açıkladı. 

Birlik üyesi ve aday ülkeler için bahar dönemi makroekonomik tahmin ve değerlendirmelere yer verilen 2020 Yılı Bahar Ekonomik Görünüm Raporu'nu yayınlayan AB Komisyonu, Türkiye'nin global tedarik, değer zinvirlerine yüksek entegrasyon ve turizm, taşımacılık gelirlerine bağılmılılığı nedeniyle COVID-19 krizinin etkilerine, serpintilerine maruz kaldığını ifade etti.

Dış finansman kırılganlıkları ve kriz öncesinde uygulanmakta olan genişlemeci politkaların Türkiye'nin COVID-19 krizinin etkilerini hafiletme için politika alanını sınırladığını savunan AB Komisyonu, bilanço ve dış finansman kırılganlıklarının majör bir risk kaynağı olmayı sürdürdüğünü ifade etti.

Komisyon raporunda, yurk içi talepte ve uluslararası ticarette bu yıl yaşanan kesnin düşüşün ardından, uzun süreli, ısracı belirsizlik ve zayıf istihdam piyasasının Türkiye'nin 2021'de toparlanma gücünü zayıflatmasını beklediklerini ifade ederek 2021 yılı için Türk ekonomisine yönelik GSYH büyüme tanminini yüzde 4,4 olarak ortaya koydu.

Komisyon'un Türkiye için 2020 ve 2021 işsiizlik oranı tahminleri yüzde 16,9 olurken, enflasyon beklentileri ise yüzed 11,4 ve 11,7 olarak ifade edildi.

 

 

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58