Bilim insanları korona geçirenlerle ilgili yeni haberi duyurdu

Bilim insanları korona geçirenlerle ilgili yeni haberi duyurdu
Bilim insanları, korona virüs geçirenlerle ilgili gerçekleştirilen yeni araştırmanın sonuçlarını paylaştı. Araştırmaya göre korona virüs geçirenlerin en az 6 ay bağışıklık kazandığı belirtildi.

Bilim adamları korona virüs salgını ile ilgili gerçekleştirdikleri yeni araştırma ile ilgili bilgilendirmede bulundu. Araştırmada, 'korona virüs geçirenler, ne kadar koruma sağlıyor' sorusunun cevabına ilişkin yanıtlar veriyor. 

Popular Science'de yer alan habere göre SARS-CoV-2’yi yenen insanların sayısı arttıkça, önemli bir soru ortaya çıktı: Bu kişilerin yeni koronav irüse karşı bağışıklığı ne kadar sürecek? Rockefeller Üniversitesi’nde yapılan yeni bir çalışma, bu konuda ümit verici bir cevap sunuyor ve iyileşen COVID-19 hastalarının virüse karşı en az altı ay ve büyük olasılıkla çok daha uzun süre korunduğunu ileri sürüyor.

Hafta başında Nature bülteninde yayımlanan bulgular, bağışıklık sisteminin bu virüsü “hatırladığına” ve antikorların kalitesini enfeksiyon geçtikten sonra bile artırmaya devam ettiğine yönelik en güçlü kanıtları sunuyor. Enfeksiyondan aylar sonra üretilen antikorların, SARS-CoV-2’nin yanı sıra virüsün Güney Afrika çeşidi gibi mutasyon geçirmiş versiyonlarını engellemede artan bir kabiliyet sergilediği görülmüş.

İKİNCİ SEFER VERİLEN CEVAP DAHA GÜÇLÜ OLUYOR 

Araştırmacılar, bağışıklık hücrelerinin ürettiği bu gelişmiş antikorların evrim geçirmeye devam ettiğini bulmuşlar. Görünüşe göre bu durumun sebebi, virüsün bağırsak dokusunda gizlenen kalıntılarına devamlı olarak maruz kalınması.

Araştırmacılar yeni bulgulara dayalı olarak, iyileşen hastanın virüsle bir sonraki defa karşılaştığında verilen cevabın hem daha güçlü, hem de daha etkili olabileceğini; bu sayede yeniden enfeksiyonun önlenebileceğini düşünüyor.

Araştırma ile ilgili açıklamada bulunan Moleküler Bağışıklıkbilim Laboratuvarı müdürü profesör Michel C. Nussenzweig, “Bu haberler gerçekten heyecan verici” diyor. “Burada gördüğümüz türden bağışıklık cevabı, vücudun yeniden maruz kalım esnasında virüse hızlı ve etkili bir cevap sunmasını sağlayarak epey uzun bir süre koruma sağlayabilir" dedi. 

Nussenzweig’in takımı, ABD’nin New York şehrindeki salgının ilk günlerinden bu yana COVID-19 hastalarındaki antikor cevabını izlemiş ve tanımlamış.

 

 

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş