Bilim insanlarından milyonlarca insanın hayatını kurtaracak tedavi. Belden aşağıları felçliydi tekrar yürüdüler

Bilim insanlarından milyonlarca insanın hayatını kurtaracak tedavi. Belden aşağıları felçliydi tekrar yürüdüler
Almanya’daki Bochum Ruhr Üniversitesi’nden bilim insanları, felçli farelere tekrar yürüme yeteneği kazandırdı ve dünya çapında felç geçiren yaklaşık 5,4 milyon insana umut verdi. Yapılan araştırma sonucuna göre, belden aşağısı felçli olan hayvanlar tedaviden iki ile üç hafta sonra yürümeye başladı.

NTV'de yer alan habere göre, Alman bilim insanları, dünya üzerinde bulunan 5,4 milyon felçli insanı sevindirecek bir buluşa imza attı. Bochum Ruhr Üniversitesi’nden araştırmacılar, sinir hücrelerinin birbirleriyle iletişimini sağlayan sitokin proteinlerini genetik olarak yeniden kodlayarak, farelerin hasar görmüş omurilik sistemini uyarmayı başardı.

HAYVANLARA ENJEKTE EDİLDİ

Bilim insanlarının yaptığı yeni çalışmada, farelerin motor-duyu korteksindeki sinir hücrelerini hiper-interlökin-6 üretmeye teşvik etti. Bu nedenle, proteinin üretim planını belirli sinir hücrelerine ulaştırmak için genetik olarak tasarlanmış virüsler hayvanlara enjekte edildi.

todq7igyieyqvvpg2xyvxq.jpg

İLETİŞİM KOPUYOR FELÇ MEYDANA GELİYOR

Sitokin proteinlerinden biri olan hiper-interlökin-6 (hIL-6), akson olarak bilinen sinir liflerine zarar veren omurilik yaralanmalarını hedef alıyor. Aksonlar beyin, deri ve kaslar arasında sinyal gönderiyor ve çalışmayı bıraktıklarında beyin ile hasarlı organlar arasında iletişim kopuyor, ardından da felç meydana geliyor. 

hkrfnzjul0u4ohhpvj9lyg.jpg

İKİ İLE ÜÇ HAFTA SONRA YÜRÜMEYE BAŞLADILAR

Bununla birlikte araştırmacılar, hiper-interlökin-6’nın (hIL-6) hücre sinyallemesinde önemli olan bir sitokin olduğunu, ancak  doğada bulunmadığını ve yalnızca genetik mühendisliği kullanılarak üretilebileceğini açıkladı.

Motonöronlar olarak bilinen sinir hücrelerine rehberlik edecek proteini yapmak için kodlanan virüsler, ayrıca gen terapisi için özelleştirildi. Motonöronlar, yürüme ve koşma gibi hareket süreçleri için önemli olan diğer beyin bölgelerindeki diğer sinir hücrelerine aksonal yan dallar yoluyla bağlanıyor. Ancak, hiper-interlökin-6 daha önce bu hücrelere taşınamıyordu.

awgdsap14kwjqkafovwlxw.jpg

HAYVANLAR YÜRÜMEYE BAŞLADI

Genetik olarak kodlanan virüsler sayesinde  hiper-interlökin-6 motonöron hücrelerine taşındı ve kontrollü bir serbest bırakıldı. Bilim insanları, belden aşağısı felçli olan farelere gen tedavisinin uygulanmasının iki ile üç hafta ardından hayvanların yürümeye başladığını duyurdu. 

 

 

 

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş