Bir Arap ordusu daha Türkiye'ye geliyor

Bir Arap ordusu daha Türkiye'ye geliyor
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Katar’da Türk Silahlı Kuvvetlerinin konuşlanmasına ilişkin olarak halihazırda bir anlaşma metni üzerinde çalışmaların sürmekte olduğunu belirtirken Katar'ın da istemesi halinde Türkiye'ye askeri personel göndermesinin mümkün olduğunu söyledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Katar’da Türk Silahlı Kuvvetlerinin konuşlanmasına ilişkin olarak halihazırda bir anlaşma metni üzerinde çalışmaların sürmekte olduğunu belirterek, “Anlaşmanın uygulanması kapsamında Katar’ın da tabiatıyla ülkemize askeri personel gönderilmesi mümkündür” dedi.

2014’TE İMZALANAN ANLAŞMAYA İŞARET ETTİ

CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak’ın soru önergesini yanıtlayan Dışişleri Bakanı, 19 Aralık 2014 tarihinde imzalanan “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Katar Devleti Hükümeti Arasında Askeri Eğitim, Savunma Sanayii ile Katar Topraklarında Türk Silahlı Kuvvetlerinin Konuşlandırılması Konusunda İşbirliği Anlaşması” ile askeri eğitim, savunma sanayii, ortak askeri tatbikat ve taraflar arasında kuvvet konuşlandırılması alanında işbirliğinin güçlendirilmesi maksadıyla gerekli usul ve esasların tespit edildiğini söyledi.

Genel olarak Ortadoğu bölgesi, özelde ise Körfez bölgesinin halihazırda ciddi sınamalarla karşı karşıya olduğunu ifade eden Dışişleri Bakanı, “Başta PKK, DEAŞ ve El Kaide olmak üzere tüm bölgede terör örgütleri bölge istikrarına büyük tehdit oluşturmaktadır. Bu tür istikrarsızlık unsurları, ülkemiz ve Körfez ülkeleri için ortak bir güvenlik tehdidi teşkil etmektedir. Ülkemiz Körfez ülkeleriyle ilişkilerine stratejik bir perspektiften bakmaktadır. Bu stratejik bakışın doğal bir sonucu da bölge ülkelerinin güvenlik ve istikrarına destek verilmesidir” dedi.

Anlaşmaya işaret eden Dışişleri Bakanı, “Söz konusu anlaşma ülkemize, esasen tarihsel olarak ilintili ve etkin olduğu dünyanın hassas ve kırılgan bu coğrafi bölgesinde stratejik bir zemin kazandırabilecektir” dedi.

“ANLAŞMANIN UYGULANMASI KAPSAMINDA KATAR’IN DA TABİATIYLA ÜLKEMİZE ASKERİ PERSONEL GÖNDERMESİ MÜMKÜNDÜR”

Bu anlaşmayla ayrıca, savunma sanayi ve askeri eğitim konularındaki işbirliği fırsatlarının derinleştirilmesinin de öngörüldüğüne dikkat çeken Dışişleri Bakanı şöyle dedi:

“Anlaşma Katar topraklarında Türk Silahlı Kuvvetlerinin gerektiğinde konuşlandırılmasına imkan tanımakla birlikte, her bir tatbikat, ikili manevra, askeri eğitim faaliyeti ve kuvvet konuşlandırılmaları için ayrı mutabakatlar gerekecektir. Katar’da Türk Silahlı Kuvvetlerinin konuşlanmasına ilişkin olarak halihazırda bir anlaşma metni üzerinde çalışmalar sürmektedir.

Anlaşmanın uygulanması kapsamında Katar’ın da tabiatıyla ülkemize askeri personel göndermesi mümkündür.

Suudi Arabistan’ın girişimiyle oluşturulması kararlaştırılan teröre karşı İslam ittifakı esasen Katar’la yapılan askeri anlaşmadan yaklaşık bir yıl sonra gündeme gelmiş olup ikisi arasında bir bağlantı bulunmamaktadır.”

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş