Bütçeye 100 milyon FETÖ'cü maaşı

Bütçeye 100 milyon FETÖ'cü maaşı
FETÖ kapsamında açığa alınan ya da ihraç edilen memurlara ağustos ayında ödenmeyen maaş tutarının yaklaşık 100 milyon lirayı bulduğu belirlendi.

15 Temmuz darbe girişimi sonrası ilan edilen OHAL kapsamında uygulamaya konulan kanun hükmünde kararnamelerle (KHK) açığa alınan memurlara maaşlarının sadece üçte ikisi ödeniyor. Geri kalan üçte birlik tutar ise soruşturmalar sonuçlanıncaya kadar bütçede bekletiliyor. KHK'larla görevlerinden alınıp ihraç edilen memurların maaşları ise tamamen kesiliyor. 15 Temmuz'dan bu yana yaklaşık 53 bin memurun ihraç edildi, 40 bin memurun da açığa alındı.

100 MİLYON TL BÜTÇEYE KALDI

Maliye Bakanlığı'nın bütçe verilerine göre, ağustos ayında memurlara ödenen temel maaşlar, temmuz ayına göre 147 milyon lira azaldı. Temmuz ayında ikinci yarıyıl zammıyla birlikte bütçeden memura ödenen temel maaş tutarı, 4 milyar 353 milyon lirayken, ağustos ayında bu tutar 4 milyar 206 milyon liraya kadar geriledi.

Normalde hemen her yıl ağustos maaş ödemeleri, teknik düzeltmeler nedeniyle temmuz ayına göre bir miktar düşük çıkıyor. Örneğin 2013 ila 2015 yılları arasında bu fark 6 milyon ila 48 milyon lira arasında gerçekleşti. Bu yıl ise 147 milyon liraya ulaşan düşüşün yaklaşık 100 milyon lirasının ihraç edilen ya da açığa alınan memurların dondurulan maaşlarından kaynaklandığı hesap ediliyor.

BERAAT EDENİN MAAŞI TAM ÖDENECEK

657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 141'inci maddesi, “Görevden uzaklaştırılan ve görevi ile ilgili olsun veya olmasın herhangi bir suçtan tutuklanan veya gözaltına alınan memurlara bu süre içinde aylıklarının üçte ikisi ödenir. Bu memurlar sosyal hak ve yardımlardan faydalanmaya devam ederler” hükmünü düzenliyor. Aynı yasaya göre, açığa alınan memurlardan beraat edenler, haklarında memurluktan çıkarmadan başka bir disiplin cezası verilenler, memurluğa engel olmayacak bir ceza alıp cezası ertelenenlerin maaşlarından kesilen üçte birlik tutar kendilerine iade edilecek. Ayrıca, görevden uzakta geçirdikleri süre içerisindeki derece yükselme kayıpları telafi edilecek.

 

 

 

Etiketler: , , ,
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58