CHP: "Atatürk'e hakaretten kaç kişi hakkında yasal işlem başlatıldı?"

CHP: "Atatürk'e hakaretten kaç kişi hakkında yasal işlem başlatıldı?"
CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Atatürk'e yapılan hakaretlere yönelik soru önergesi verdi. Ağbaba soru önergesinde, "2002-2018 yıllar arasında Atatürk'e hakaret gerekçesiyle kaç kişi hakkında yasal işlem başlatılmıştır?" dedi.

Veli Ağbaba, “Bir gün elinde satırla Atatürk anıtına saldırılıyor, bir gün televizyon ekranlarında sarıklı meczuplar tarafından ağza alınmayacak laflar sıralanıyor. Son olarak Safiye İnci isimli kadının Anıtkabir'in önünde ettiği videoyu internette paylaşması kamuoyunda büyük tepki topladı. Ne yazık ki Atatürk’e hakaret edenler ile ilgili Cumhuriyet Savcıları kendiliğinden harekete geçmemekte, kamuoyunun tepkisi, sosyal medyada başlatılan kampanyalarla kişiler hakkında işlem başlatılmaktadır. Bu durum Atatürk heykellerine saldırıların, Atatürk’ün şahsına, annesine, manevi kızına hakaret edenleri cesaretlendirmektedir. Ülkenin kurucusu Atatürk’e saldırılara sessiz kalanların, konu Cumhurbaşkanı Erdoğan olduğunda anında işlem yapmaları ise düşündürücüdür” ifadelerini kullandı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle soru önergesi veren Ağbaba, Bakan Soylu’ya; “2002-2018 yılları arasında Atatürk'e hakaret ettiği gerekçesiyle kaç kişi hakkında yasal işlem başlatılmıştır? Atatürk'e hakaret ettiği gerekçesiyle kaç kişi gözaltına alınmıştır? Bu kişilerden kaçı tutuklanmıştır? Atatürk'e hakaret ettiği gerekçesiyle kaç kişi halen cezaevlerindedir? Atatürk anıtlarına saldıran kaç kişi hakkında yasal işlem yapılmıştır? Bu kişilerden kaçı tutuklanmıştır? Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret ettiği gerekçesiyle bugüne kadar kaç kişi hakkında yasal işlem başlatılmıştır? Bu kişilerin yaş dağılımı nasıldır? Hakaret suçlamalarının basın-yayın, sosyal medya dağılımları nasıldır? Erdoğan'a hakaret ettiği gerekçesiyle kaç kişi tutuklanmıştır? Bu kişilerden kaçı halen cezaevindedir? Bu kişilerin yaş dağılımı nedir?” sorularını yöneltti.

İlgili Haberler
Safiye İnci'nin avukatından skandal sözler
  • Yorumlar 4
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.