Çin hükümeti, Uygur Türklerine işkence belgelerini imha etmeye başladı

Çin hükümeti, Uygur Türklerine işkence belgelerini imha etmeye başladı
Çin hükümeti, Uygur Türklerine yapılan işkencelerin ortaya çıkması sonrası yeni bir hamleye girişti. Pekin yönetimi, Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında zorla tutulan Uygur Türkleriyle ilgili belgeleri imha etmeye başladı.

Çin hükümetinden, toplama kamplarında zorla tutulan Uygur Türklerine yapılan işkencelerle ilgili belgelerin ortaya çıkması sonrası yeni bir hamle geldi. Pekin yönetimi Doğu Türkistan’daki yetkililerle iş birliğine girişerek, toplama kamplarında zorla tutulan kişilerle ilgili bilgi ve belgelerin imha edilmesine başladı.

Associated Press'in Doğu Türkistan’da hükümet çalışanlarına yakın kişilere dayandırdığı habere göre, Çinli yetkililerin, Doğu Türkistan’daki yöneticilere toplama kamplarındaki kişilere dair yazılı belgeleri yakma, bilgisayarları imha etme, ofislerdeki internet bağlantılarını sökme, bilgileri sağlam yere nakletme, hackerlerın ulaşamayacağı güvenli alanlar oluşturulması gibi talimatlar verdiği öğrenildi.

BELGELERİN DOĞRULUĞUNU REDDEDEMEDİLER

Bölgede yaşayan Uygur Türklerine göre gizli belgelerin yayınlanması, Pekin'deki merkezi hükümeti Sincan hükümeti üzerinde daha fazla baskı yapmaya zorladı.

Uygur Türklerine uygulanan sistematik soykırım ve baskı yönetiminin duyulmasını istemeyen Çin hükümeti, sızdırmaların yaşandığı Ekim ayından beri kontrollerini daha da sıkılaştırdı. Gizli belgelerin basına sızmasının ardından geniş çaplı soruşturmalar başlatıldığı, şu ana kadar kaç kişinin gözaltına alındığının bilinmediği ancak bu rakamın çok sayıda kişiyi kapsadığı belirtiliyor.

Doğu Türkistan yetkilileri ve Çin Dışişleri Bakanlığı, bugüne kadar sızdırılan belgelerin doğruluğunu reddetmediler ancak bu belgelerin 'kötü niyetli olarak çarpıtılmış' olduğunu ifade ederek konuyu kapatmaya çalıştılar.

Çin hükümeti, yaklaşık 11 milyon Uygur Türkünün yaşadığı Doğu Türkistan’da inşa ettiği toplama kamplarıyla, 'terörist' iftirasında bulunduğu masum insanlara işkence uygulayarak onların dil, din ve kültürlerini yok etmeye çalışıyor. Çinlilerin 'mesleki eğitim kampı' adını verdiği toplama kamplarında 1 milyonun üzerinde Uygur Türkünün bulunduğu biliniyor.

  • Yorumlar 8
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş