'Cinsel istismar yasası' İBB'yi karıştırdı

'Cinsel istismar yasası' İBB'yi karıştırdı
TBMM'de tartışmalara neden olan 'cinsel istismar düzenlemesi', İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde arbede yaşanmasına neden oldu.

İBB'nin Kasım ayı meclis görüşmelerinde CHP ve AKP'li Meclis üyeleri, TBMM'nin de gündeminde olan 'cinsel istismar düzenlemesi' ile ilgili olarak söz aldı. Önce kürsüye CHP'li Meclis üyesi Ayşegül Okumuş Görgü, ardından AKP Meclis üyesi Helin Görgül çıktı.

Kanundan ilk etapta 4 bin kişinin yararlanacağını ve tahliye olacağını söyleyen Ayşegül Okumuş Görgü, "Hukuksuzlukları göz göre göre oylayanlar, iki gencin el ele dolaşmasında rahatsız olanlar, Ensar Vakfı ile başlayan tecavüzü normalleştirme sürecinde dün karşımıza bu ahlaksızlığı daha da geliştiren bir önerge ile çıktılar, sahaya. Aslında utanç verici durum bu önergeyi getirenleri ve yazanları savunmaktır, desteklemektir" şeklinde konuştu.

Daha sonra aynı konu üzerine konuşma yapmak üzere AKP'li Meclis üyesi Helin Görgül kürsüye çıktı. Görgül, "Düzenleme tecavüzcüleri koruyan bir düzenleme asla değildir. Ortamı gerenler, bazen toplumda var olan gerçekliği göz ardı etmek için bir bahane sayılmamalıdır. Evlenmiş ama yaş farkı nedeniyle nikah yapamamış, olanların resmi nikah ile evlenmeleri halinde uygulanacak bir yasa tasarısıdır" diye konuştu.

Görgül'ün konuşması sırasında CHP sıralarından tepkiler yükseldi.

Bunun üzerine AKP'li Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç yerinden kalkarak CHP'nin kadın Meclis üyesi Ülkü Koçar'ın oturduğu sıraya geldi ve "neden müdahale ediyorsunuz" dedi.

Belediye Başkanı Kılıç'ın müdahalesi meclisteki tansiyonu yükseltti. Bir anda AKP'li ve CHP'li üyeler karşı karşıya geldi. Arbede sırasında bazı meclis üyeleri olayların yatışması için yoğun çaba sarf etti. Yaşanan arbedenin ardından meclis üyeleri kendi gruplarının bulunduğu sıralara geçti. Arbede nedeniyle oturuma ara verilirken, tansiyonun düşmesi ile görüşmelere devam edildi.

Etiketler: , , ,
  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş