Cumhurbaşkanı Erdoğan, Siyaset Akademisi açılışında konuşuyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Siyaset Akademisi açılışında konuşuyor
Cumhurbaşkanı Erdoğan, AKP Siyaset Akademisi'nin açılış dersinde konuştu. Erdoğan yaptığı konuşmada, dün hayatını kaybeden Mısır'ın eski lideri Hüsnü Mübarek için, "Soyadı Mübarek ama ne oldu, öldü." dedi.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 'AK Parti Siyaset Akademisi’nin açılış dersinde konuştu. Erdoğan sözlerinin başında akademiye ilişkin olarak, "Siyaset akademide başlar sloganıyla 9 haftalık eğitim öğretimini tamamlayanlar yapılan sınavdan 70 ve üzeri alanlara başarı sertifikası verilecektir" bilgisini paylaşarak başladı.

Erdoğan konuşmasında, dün hayatını kaybeden Mısır'ın eski devlet başkanı Hüsnü Mübarek için, "Nice şan, şöhret sahipleri gelip geçmiştir. İşte dün biliyorsunuz, Hüsnü Mübarek, soyadı mübarek ama ne oldu, öldü. Mısır'ın bir zamanlar nesiydi, ne oldu? Kimse kalıcı değil. İster mütevazi köyünde olsun ister dünya çapında olsun bu kişilerden geriye sadece yaptıkları hizmetler kalmıştır." şeklinde konuştu.

"Siyaset Akademisi projesiyle amacımız ülkesine ve milletine siyaset yoluyla hizmet etmek isteyenlere teorik ve pratik zemini hazırlamaktır. 2008 yılında başlayan ve 12 yıldır devam eden Siyaset Akademisi'nde 74 bin kişiye eğitim verildi. 'Siyaset, akademide başlar' sloganıyla gerçekleşecek 9 haftalık eğitim-öğretim sonrası yapılacak sınavda 70 puanı alanlara başarı sertifikası verilecektir. Akademiye eğitim için başvuranların 3'te 2'sinin teşkilatlarımızda görev almayanlardan oluşması, buranın geleceğin siyasetçilerini yetiştireceğine işaret ediyor.

"AK PARTİ SİYASET OKULUNA DÖNÜŞTÜ"

AK Parti'nin Gençlik Kolları'nda siyasete atılan arkadaşlarımızdan genel başkan yardımcısından, belediye başkanlığına her seviyeye gelenler var. Kadın Kolları'ndan gelip de en üst yönetime çıkanlar bulunuyor. Bu tablo AK Parti'nin bizatihi kendisinin bir siyaset okuluna dönüştüğünü gösteriyor. 

Ülkemizde bir süredir siyasetin ve siyasetçinin itibarını düşürmeye yönelik kampanyalar yürütülüyor. Ne kadar çok vatandaşımız partilerde aktif görev alırsa, siyasetin kalitesi de o derece artar. AK Parti'nin üye sayısının 10,5 milyona ulaşmasıyla gururumuzun nedeni halkımızın siyasetle ilgili olmasıyladır.

KILIÇDAROĞLU'NA TEPKİ: GELİP GEÇİCİSİN

Geleceğin siyasetçisi ve yönetici adayları sizlerle bazı hususları paylaşmak istiyorum. İnsan fani bir varlık olduğuna göre, siyaset de gelip geçici makamlardır. Ben siyasetçiyim. Ben Cumhurbaşkanıyım. Başbakanım, bakanım. Şu koltuğa oturdum, bir daha kalkmayacağım... Yok böyle bir şey. Sen de gelip geçicisin. 

Bay Kemal'in ağzından bir şeyler çıkıyor. Aç tavuk kendini buğday ambarında sanırmış. Siz zaten, tek partili dönemden bu yana hep aynı şeyi söylediniz. Geldik, geliyoruz hala geleceksiniz... Siz bu millete çok zulmettiniz. Tarih boyunca nice büyüklü küçüklü hükümdarlar gelip geçmiştir.

MÜBAREK'İN ÖLÜMÜ 

Nice şan, şöhret sahipleri gelip geçmiştir. İşte dün biliyorsunuz, Hüsnü Mübarek, soyadı mübarek ama ne oldu, öldü. Mısır'ın bir zamanlar nesiydi, ne oldu? Kimse kalıcı değil. İster mütevazi köyünde olsun ister dünya çapında olsun bu kişilerden geriye sadece yaptıkları hizmetler kalmıştır. 'Eseri olmayanın yerinde yeller eser' sözü hepimizin temel ilkesi olmalıdır.

"81 İLİ ESERLERİMİZLE DONATTIK"

Bu emaneti namusumuz bilerek üzerine titremeli, hakkını vermek için gayret göstermeliyiz. Bu hassasiyeti yüreğinde hissetmeyenden siyasetçi de olmaz, yönetici de olmaz. Sadece makam, para için siyaset yapanlar gün gelince unutulup gitmeye mahkumdur. Günü kurtarmanın değil, geleceğe eser bırakmanın şuuruyla çalışır. Bizler bu anlayışla 18 senedir çalışıyoruz, Türkiye'nin 81 vilayetini eserlerimizle donattık. Eğitimden sağlığa, ulaşımdan adalete... Bu alanların hepsinde eserimizin olmadığı il yok.

"ADALETİN OLMADIĞI YER OKSİJENSİZ DÜNYA GİBİDİR"

Kibir, kendini üstün görme en tehlikeli bataklıktır. Bizim dinimizde, kültürümüzde biz bunların hiçbirini yapamayız, yaşayamayız. Buraya saplandığınızda iflah olmanız mümkün değildir. Milli iradeyi hiçe sayarsanız, haramı helali umursamazsanız ne yaparsanız yapın halkın ve hakkın rızasına nail olamazsınız. Seçimden seçime kapısına gelen ile her gün yanında olanı aynı tutmaz. Adaletin olmadığı bir yer oksijensiz dünya gibidir. Her işinizde adaleti gözetirseniz sürekli büyürsünüz. Attığınız her adımda, söylediğiniz her sözde millet sizi görür, notunuzu verir. Siyasetçinin sözü ve tavrı kendi hayatında karşılık bulduğu ölçüde etkilidir.

SİYASETİN SEMBOL İSİMLERİ

Siyasette sembol isimler vardır. Her birini de rahmetle andığımız, Menderes, Özal, Erbakan, Türkeş gibi şahsiyetleri, hayırla yad ediyoruz. Erbakan Hoca ile uzun yıllar beraberliğimiz oldu. Erbakan Hocamızdan çok şeyler öğrendiğimi ifade etmek isterim. Tüm ömrünü, öğrenmeye, öğretmeye, hizmet etmeye adamıştır. İnandığı değerler uğruna tüm ömrünü bu ümmet için çalışmaya vakfetmiştir. Tam bir insan sarrafı olan Hocamız, Anadolu'nun parlak evlatlarına imkan tanımak için de gayret göstermiştir. Kurucu olduğumuz partide önünü açtığı pek çok arkadaşımız var.

Siyaset demek ülke için eser üretmek millete hizmet etmek demektir. AK Parti'nin 2001'in Ağustos'undan bu yana siyasetteki var oluş gayesi budur. AK Parti'nin icraatları Cuhuriyet tarihinde yapılanların 3 kat, 5 kat, 10 kat fazladır. Eğitimde kat sayı adaletsizliğini gidererek ders kitaplarını ücretsiz vererek yeni bir dönem başlattık. Spor alt yapısında devrim yaptık. Niye? Gençleri kötü alışkanlıklardan kurtaralım diye. Sağlıkta alt yapıyı güçlendirdik. Bay Kemal SSK'nın Genel Müdürü iken hastanelerin hali neydi? Sağlık kurumlarını en modern cihazlarla donatırken hekim sayısını 161 bine yükselttik. Bay Kemal hakimlere ve savcılara verip veriştiriyor. Dert başka... Adaletin tecellisi rahatsız ediyor.

İDLİB'DEN ACI HABER

Libya'da daha önce Hafter lehine olan yapıyı tersine döndürdük. İdlib'de de gelişmeler şu anda lehe döndü.

İdlib'te 3 tane şehidimiz var, rejim güçlerinin kaybı çok büyük, mücadele orada hala devam ediyor, edecek. Ruslarla görüşmeler devam ediyor, edecek, fakat biz şunu söylüyoruz, biz Adana mutabakatı ile İdlib'deyiz.

Bizi taciz eden kim olursa olsun tepesine bileriz. Rusya ve İran'ın desteği olmasa Esed'in ayakta olması mümkün değil. Biz bu bölgede terör istemiyoruz. En batısından en doğusuna bu topraklar huzur toprağı olsun istiyoruz.

 

  • Yorumlar 77
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş