Deniz kıyısında evi olanlar yandı, sular 2,5 metre yükselecek. Bilim insanlarından buzulların erime açıklaması

Deniz kıyısında evi olanlar yandı, sular 2,5 metre yükselecek. Bilim insanlarından buzulların erime açıklaması
Yapılan son araştırmalarda, Grönland buzullarının son 12 bin yılda herhangi bir zamandan daha hızlı erimeye başladığı ortaya çıktı. Uzmanlar, artan sera gazları, iklim değişikliği ve insan faaliyetlerine dikkat çeken uzmanlar, deniz seviyesinin yüzyıl sonunda dünyanın bazı yerlerinde 2,5 metreye kadar yükselebileceğini ve okyanus akıntılarında büyük değişiklikler yaşanabileceğini açıkladılar.

NTV’nin haberine göre, son zamanda yapılan araştırmalar Grönland buzullarının son 12 bin yıldır görülen en hızlı erime seviyesine ulaştığını gösteriyor. Bilim insanları bu nedenle deniz seviyelerinde belirgin artışlar olacağını ve okyanus akıntılarının değişeceğini belirtti.

yenicag-gronland-1-001.jpg

Nature dergisinde yayımlanan çalışmada, buzul erime seviyelerinin Buzul Çağı’nın sona ermesinin ardından başlayan Holosen döneminin en yüksek seviyesine ulaştığı ve daha da hızlanacağı ifade edildi.

DENİZ SEVİYELERİ 2 CM İLE 10 CM ARASINDA YÜKSELECEK

Araştırmaya göre, artan buz kaybının, sadece Grönland'dan yüzyılın sonunda deniz seviyesinde 2 cm ile 10 cm arasında yükselmelere yol açması bekleniyor. Bu derece yükselme dünyanın deniz seviyesinin düşük kıyılarında ise 50 cm ile 2,5 metre arasında yükselmeyi tetikleyecek.

yenicag-gronland-2.jpg

Buffalo Üniversitesi'nde jeoloji profesörü ve makalenin baş yazarı Jason Briner, "Gezegenimizi o kadar değiştirdik ki, bu yüzyılda eriyen buz tabası oranları son 12 bin yıldır hiç görülmemiş seviyelerde seyrediyor” ifadelerini kullandı.

DÜNYA BİR FELAKETİN EŞİĞİNDE

Bununla birlikte araştırmacılar, bir asırdan daha bir süre içinde gerçekleşen bu değişikliklerin dünyayı geri dönülemeyecek bir felaketin eşiğine getirdiğini aktardı.  

yenicag-gronland-3.jpg

GRÖNLAND'DEN BİR ŞEY KALMAYACAK

Grönland'ın buz tabakası 10 bin ile 7 bin yıl önce ve son 4 bin yılda yavaş yavaş büyüdü. Mevcut erime bu modeli tersine çevirecek ve önümüzdeki bin yıl içinde, küresel ısınma devam ederse, büyük buz tabakasının büyük ihtimalle tamamen yok olacak.

yenicag-gronland-4.jpg

Alaska Fairbanks Üniversitesi Jeofizik Enstitüsü'nden Andy Aschwanden, çalışmaya eşlik eden bir yorumda, "Sera gazı emisyonları önemli ölçüde azaltılmadıkça Grönland'dan eşi görülmemiş oranlarda buz kaybı yaşayacağımızdan giderek daha emin oluyoruz" dedi.

yenicag-gronland-6.jpg

SORUMLUSU İNSAN FAALİYETLERİ

Öte yandan, bulgular, insan eylemlerinin gezegene verdiği zararın boyutunu gözler önüne seriyor. Geçen hafta, ayrı bir çalışmada, Paris İklim Anlaşması’nın küresel sıcaklığı 2 dereceden az artma hedefi gerçekleşse bile, Antarktika buzulunun erimesinin devam edeceğini ve yüzyıl sonunda deniz seviyesinin 2,5 metre yükseleceğini keşfetti.

 

yenicag-gronland-8.jpg

 

  • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58