Donald Trump, Filistin'i hedef aldı!

Donald Trump, Filistin'i hedef aldı!
ABD Başkanı Donald Trump, Ortadoğu Planı'nı açıkladı. Trump, "Burada Kudüs İsrail’e tek olarak ait olacak bir başkent olacak. Ama bu çok büyük bir şey değil çünkü ben zaten bunu sizin için yaptım" dedi. Trump'ın sözlerine, Hamas, Mahmut Abbas ve Dışişleri'nden tepki geldi.

ABD'li Başkan Donald Trump, Ortadoğu Planı'nı, İsrail Başbakanı Netanyahu ile Beraz Saray'da açıkladı. Trump, 4 yıl boyunca Filistin'in İsrail ile müzakere edebileceğini belirterek, Kudüs'ün İsrail'in bölünmemiş başkenti olmaya devam edeceğini açıkladı.

ABD’li Başkan Trump, İsrail için çok şey yaptığını ifade ederek, “Burada Kudüs İsrail’e tek olarak ait olacak bir başkent olacak. Ama bu çok büyük bir şey değil çünkü ben zaten bunu sizin için yaptım. Bu şekilde kalacak. Ben İsrail için çok şey yaptım ABD Büyükelçiliği'ni Kudüs’e taşıdım” dedi.

ABD'li Başkan Trump ayrıca, Ortadoğu Planı'nın bağımsız bir Filistin devleti ve Filistinliler için "son şans" olduğunu söyledi.

Trump’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Barış için önemli bir adım atıyoruz. Ortadoğu’daki gençler artık umut dolu bir gelecek için hazır. Bölgedeki hükümetler de terörün ve İslami aşırıcılığın herkesin ortak düşmanı olduğunun farkında. İsrail devleti, bölgede barış istiyor, iki devletin de istediği şey barış.

Başkan olarak yurt dışına gerçekleştirdiğim ilk ziyaretimde İsrail'deki kutsal toprakları ziyaret etmiştim. Hiç bitmeyen tehditler arasında bir ülkenin nasıl var olduğunu görmüştüm Ortadoğu’da. İsrail, bütün karşılaştığı zorluklara rağmen demokrasinin kültürün inovasyon merkezi olmakta. İsrail halkıyla Amerika halkının kalbi ortak ve aynı kutsal değerlere sahipler. Yahudi’lere bir taahhütte bulunuyoruz. Tarihin en karanlık anları bir daha yaşanmayacak.

"İsrail’e gerçekleştirdiğim ziyaret esnasında Filistin Devlet Başkanı Abbas’la görüşmüştüm. Filistin halkı da daha iyi bir yaşamı hak ediyor. Onlarda olağanüstü potansiyelini gerçekleştirmeyi hak ediyorlar. Filistinliler aslında, terörün pençesi altında kalmış durumda. Onları piyon olarak kullanan teröristlerden kurtulmak zorundalar. Ortak bir komisyon kuracağız, daha detaylı bir harita üzerinde çalışacağız. Ve gelecekteki Filistin devleti içerisinde, devlet olma şartları yerine getirildiğinde ki terörün reddedilmesi de bu şartlar altında. Bu şartlar altında Kudüs, İsrail’in bölünmemiş başkenti olmaya devam edecek"

"İsrail'e tek olarak ait olacak bir başkent olacak. Ama bu çok büyük bir şey değil, çünkü ben zaten bunu sizin için yaptım. Bu şekilde kalacak. Benim vizyonuma göre İsrail için çizdiğimiz bu sınırı ABD resmi olarak tanıyacak. İki devletli geçiş sürecinde ne olursa olsun İsrail devletinin güvenliği hiçbir şekilde tehlikeye düşmeyecek"

"İki devletli bir çözümünde İsrail devletine karşı bir güvenlik riskinin artmaması. Biz gece kulüplerine yapılan, otobüslere yapılan saldırılara geri dönmeyeceğiz. İsrail’den güvenlik anlamında taviz vermesini de isteyemeyiz"

"Filistinlilerden veya İsraillilerden hiçbiri evlerinden alınıp başka yere götürülmeyecek. İsrail harika bir beyfendiyle, Ürdün kralıyla birlikte çalışarak burada Harem-i Şerif’in statüsünü korunmasını sağlayacak. Herkesin Mescid-i Aksa’yı ziyaret edebilmesini sağlayacağız. Bizim vizyonumuzda çok ciddi bir ticari aktarımında, 50 milyon dolarlık aktarımında yeni İsrail devletine aktarılacaktır"

HAMAS'TAN İLK TEPKİ

ABD Başkanı Donald Trump’ın İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ile birlikte açıkladığı Ortadoğu Planı'nın ardından ilişkin Hamas’tan yapılan ilk açıklamada, Kudüs’e dair söz konusu planların ‘agresif’ ve ‘safsata’ olduğu ifade etti.

Hamas yetkilisi Sami Ebu Zuhri ise, “Trump’ın açıklaması agresif bir açıklama ve büyük bir öfke yaratacak” şeklinde konuştu.

FİLİSTİNLİLER SOKAĞA DÖKÜLDÜ

Trump ve Netanyahu’nun açıklamalarının ardından Filistinliler, tepki gösterdi. ABD ve İsrailli iki liderin basın toplantısının yapıldığı sırada Gazze’de protesto edildi.

"HALKIMIZ BUNU TARİHİN ÇÖPLÜĞÜNE ATACAK"

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, ABD Başkanı Donald Trump'ın Ortadoğu planını reddettiklerini açıkladı. Abbas, "Halkımız bunu tarihin çöplüğüne atacak. Birlik olalım, işgalcilerin karşısında duralım" dedi.

DIŞİŞLERİ'NDEN TEPKİ

Dışişleri Bakanlığı da, ABD Başkanı Trump'ın kalıcı İsrail-Filistin barış planına tepki gösterdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada "Bu plan, iki devletli çözümü öldürmeyi ve Filistin topraklarını gaspetmeyi hedefleyen bir ilhak planıdır. Filistin halkı ve toprakları parayla satın alınamaz" denildi.

  • Yorumlar 29
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.