Dünyayı böyle insanlar kurtaracak, sebzeden çıkan tırtılları atmadı besledi büyüttü

Dünyayı böyle insanlar kurtaracak, sebzeden çıkan tırtılları atmadı besledi büyüttü
İngiliz televizyon ve radyo sunucusu Sam Darlaston, marketten aldığı brokolilerin içinde yedi tane tırtıl buldu ve onları beslemeye karar verdi. Sunucunun Twitter’dan paylaştığı gelişmeleri ise binlerce insan belgesel gibi takip ederek, tırtılların kelebeğe dönüşmesini izledi.

Sam Darlasyon, alışveriş torbalarını açtığında akşam için güzel bir yemek hazırlamayı umuyordu; ancak brokolilerinden çıkan küçük yeşil bir tırtık olduğunu fark etti.

brokoloi-tirlik.jpg

Sam, brokolileri satın aldığı marketi etiketleyerek attığı ilk tweet'te şöyle yazdı:

"Merhaba Tesco, Tüm zamanların en sevdiğim sebzesi brokoli pişirmek üzereydim ve paketi açtıktan sonra içinde sürpriz tırtıllar buldum! Gerçekten çok güzeller ve onları beslemeye karar verdik ve hepsine bir isim taktık. Ama bir uyarı, brokolilerinizde tırtıl var."

tirtil-brokoli.jpg

Saatler sonra Sam, ikinci torbada beş tırtıl daha buldu. Sam’in ev arkadaşı da bir tane bulmuştu, böylece toplam yedi tırtılları oldu.
Sam, onları çöpe atmak yerine tırtılları evde beslemeye karar verdi.

tirtil-brokoli-kelebek.jpg

Tırtıllara mutfak kabından ev yapan Sam, gelişmeleri Twitter’da paylaşmaya başladı. Binlerce insan Twitter’dan küçük tırtılların güzel bir kelebeğe dönüşümünü izledi.

Londra’da yaşayan Sam, 11 Haziran’da brokoli satın almadan önce hayatında hiç tırtıl görmemişti. “Her zaman brokoli alırım. Bu benim en sevdiğim sebzedir” diyen 27 yaşındaki televizyon ve radyo sunucusu Sam “Çok kez satın aldığım bir şey ve ilk kez canlı olarak tırtıl görüyorum” dedi.

brokoli-kelebek.jpg

Tırtılları ilk fark ettiğinde ne yapacağını bilemeyen Sam, alışveriş torbalarını evin dışına çıkardı. Ancak tırtılların dışarıda hayatta kalamayacağını düşündü.

İnternette ne yapması gerektiğini araştıran Sam, brokolilerin tırtılların yiyebildiği bir yiyecek olduğunu öğrendi. Tırtılların İngiltere’de yaygın olduğunu öğrenen Sam, onları evcil hayvan olarak evde beslemeye karar verdi.

tirtil-kelebek-oldu.jpg

İnternette tırtıllar hakkında makaleler okuyan Sam “Talimatları takip ederek onları, üstünde delikler bulunan bir mutfak kabına koydum. Ev arkadaşım da bana yardım etti. İlk tırtıla Cedric adını verdik. Hepimiz bunu tuhaf bulsak da heyecanlıydık” dedi.

tirtill.jpg

Cedric’in videosunu Twitter’da paylaşan Sam, yeni arkadaşı için biraz daha brokoli almaya başladı. Ancak Sam, Cedric’in yeni arkadaşları olduğunu düşünüyordu.

tirtil-kelebekk.jpg

Sam, Cedric için aldığı brokoli paketinde başka tırtıllar daha buldu
“Aman allahım! Başka bir brokoli daha aldım ve açmadan bile içindeki tırtılları görebiliyorum”

sam-darlemon.jpg

“Bu yaşta yedi çocuk babası olmayı beklemiyordum” diyerek espri yapan Sam ve ev arkadaşı yedi tırtıla da isim verdi; Broc, Olly, Croc, Janine, Carlos, Slim Eric ve Cedric.

Sam aralarındaki aşk üçgeninden, yaptıkları çapkınlıklara dek tırtılların gelişmini Twitter’daki takipçileriyle paylaşmayı sürdürdü.

brokolii.jpg

“3. Gün. İlk tırtıl aşk hikayesi yaşanıyor. Janine ve Slim Eric birlikte uyuyor, birlikte yemek yiyor ve muhtemelen birlikte dans ediyor”

sam-darlaston.jpg

Zamanla tırtılların yaşamını yakından takip etmek konusunda takıntılı hale geldiğini söyleyen Sam, onlara isim vermenin haricinde tırtılların zaman zaman dışarıda gezinmesine izin verdiklerini belirtti. Tırtıllar birkaç gün içinde kelebeğe dönüşme aşamasına geçince, işler Sam için daha heyecan verici bir hal aldı. Sam’in bulduğu ilk tırtıl Cedric, dönüşüm gösterek ilk tırtıl oldu.

“30 saatlik olan Cedric’e yakından bakın, krizalit aşamasında. Tamamen kelebeğe dönüşene kadar yeni adı Metapod.”

kelebekleri-buyuttu.jpg

Her bir tırtılın farklı aşamada olmasını heyecan verici bulduğunu söyleyen Sam, “Tek bir tırtıl kalınca, onu daha fazla yiyecekle şımarttık” dedi.

“Brokoli tırtılları güncellemesi! 7 tırtıldan 6’sı kozaya girdi. Broc sonuncusu. Bu yüzden onun etrafta dolaşmasına izin verdim.”

Cedric, bulunmasından 10 gün sonra kelebeğe dönüşmüştü.

“Broc, Cuma gecesi kozaya girdi. Ama Pazar sabahı Cedric’le karşılaştım. Biraz değişmiş.”

Sam, Cedric’in birkaç saat evde uçmasına izin vererek, yeni kanatlarına alışmasını bekledi ve ardından Cedric’i açık havaya çıkardı. Cedric ilk kez dışarıda kanatlarını çırparak Sam’e veda etti.
Hissettiği ilk duygunun heyecan olduğunu söyleyen Sam “Cedric, buradaki zamanını tamamladı. Şimdi gitmesine izin verme zamanı. Gidecek altı tane daha var” dedi.

kelebek-oldu-tirtillar.jpg

Günler geçtikçe daha fazla tırtıl dönüşümünü tamamladı. Dönüşümünü tamamlayan Janine’i Broc, Broc, Olly ve Carlos takip etti.
Sam, Carlos'un uçtuğu anı "Carlos'a veda etme vakti" diyerek paylaştı.

  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş