"Erdoğan neden yeniden sahaya indi?"

"Erdoğan neden yeniden sahaya indi?"
İBB seçimlerine günler kala aniden 'karar değiştirerek' yeniden sahaya inen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ekrem İmamoğlu'nu çok sert sözlerle eleştirirken; AKP seçmenine de 'İmamoğlu seçilse de görevden alınabilir' mesajı veriyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Sancaktepe'de gerçekleştirdiği mitingle, seçim için girilen son düzlükte yeniden sahaya indi. Sancaktepe'deki toplu açılış töreninde konuşan Erdoğan, Millet İttifakı'nın adayı Ekrem İmamoğlu'nu sert ifadelerle hedef aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ordu'da yaşanan VIP krizini üzerinden İmamoğlu'na oy vermeyi planlayan AKP seçmenine de 'seçilse de görevden alınacak' mesajı veriyor.

BBC Türkçe'den Ayşe Sayın, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın neden karar değiştirerek yeniden sahaya indiğini yazdı. Sayın'a göre Erdoğan, İmamoğlu ile gerçekleşen ortak canlı yayında adayı Binali Yıldırım'ın performansını beğenmedi ve bu nedenle sahaya indi.

İŞTE AYŞE SAYIN'IN YAZISI

Erdoğan neden sahaya indi?

31 Mart yerel seçimlerini "beka meselesi" olarak gören ve çok sayıda miting düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, yenilenen İstanbul seçimi için taktik değiştirmiş ve seçim stratejisi partinin adayı Binali Yıldırım üzerine kurulmuştu. Ancak son haftaya girildiğinde, Erdoğan yeniden 31 Mart öncesindeki gibi "toplu açılış" programıyla ilçe ilçe miting yapıyor. Bu durum siyasi kulislerde, Yıldırım'ın hem genel çalışma hem de televizyon programındaki performansının istenilen etkiyi yaratmamasına bağlanıyor.

Düzenlediği mitinglerde, Ekrem İmamoğlu'nu sert sözlerle hedef alan ve yerel seçimler öncesindeki söylemine geri dönen Erdoğan'ın böylece, 31 Mart'ta sandığa gitmeyen seçmenini konsolide etmek istediği ifade ediliyor. Erdoğan Çarşamba günü katıldığı bir programda Ordu'da yaşanan VIP tartışması konusunda "Yargının vereceği karar İmamoğlu'nun önünü kesebilir" açıklaması da stratejinin bir parçası olarak görülüyor ve tıpkı 31 Mart yerel seçimleri öncesinde CHP'li Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'a yönelik izlenen taktiğe benzetiliyor. Erdoğan'ın bu tavrıyla seçmene, "seçilse de görevden alınabilir, boşuna oy vermeyin" mesajı verdiği yorumu yapılıyor.

AKP içinde Erdoğan'ın yeniden 31 Mart öncesi stratejiye dönmesine yüksek sesle itirazlar olmasa da, son andaki strateji değişikliğinin, parti açısından "panik havası, kafa karışıklığı yaşanıyor" izlenimi yaratacağı yorumu yapılıyor.

Ancak Erdoğan dışındaki parti yöneticisi veya bakanların "geride durması" yönündeki tutum sürdürülüyor. Erdoğan'ın damadı da olan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile seçim iptali sürecinde ön plana çıkan parti yöneticilerinin geri planda durması buna örnek gösteriliyor.

İstanbul seçimi bir kez daha yenilenir mi?

Siyasi kulislerde tartışılan bir başka konu, kaybeden tarafın, "yeniden seçim isteyip istemeyeceği" ya da bir erken genel seçimin gündeme gelip gelmeyeceği.

Bu konuda tavrı en çok merak edilen parti AKP'de, esas karar vericinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olacağı belirtilmekle birlikte 24 Haziran sonrasında seçimin gündemden kalkacağı ifade ediliyor. AKP'liler buna gerekçe olarak, artık bu seçimde sonucu 13-14 bin oy değil, en az 100 bin oyun belirleyecek olmasını gösteriyor. Türkiye'nin artık seçim gündeminden çıkması gerektiği vurgulanırken, "Elbette seçim sonrasında kaybeden taraf kim olursa olsun, normal itirazlarını yapar, bu bir süre konuşulur, ama bir seçim iptali sonucu doğurmaz, herkes kaderine razı olur" değerlendirmesi yapılıyor. Bir parti yöneticisi, seçimi Yıldırım'ın kaybetmesi halinde nasıl sonuçları olacağını sorduğumuzda, seçmen iradesine saygılı olacaklarını belirtirken, ilginç bir örnek verdi:

"Uzun süren, 20-30 yıl süren evlililer bile boşanıyor. Şimdi seçmen bizi boşarsa yapcak bir şey yok, sonuca rıza gösteririz. Artık seçim gündemden kalkmalı ve hızla planlanan reformlar için çalışmaya başlamalıyız."

İktidar partisi AKP ve muhalefet partileri, seçim sonucu ne olursa olsun, erken bir genel seçimin gündeme gelmemesi konusunda hemfikir görünüyor.

 

İlgili Haberler
"AKP'ye yakın anketçiler neden İmamoğlu kazanacak diyor?"
  • Yorumlar 8
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş