Erdoğan'dan ihalelere korona virüs ayarı

Erdoğan'dan ihalelere korona virüs ayarı
Cumhurbaşkanlığı Recep Tayyip Erdoğan'ın yayınladığı genelgeye göre, korona virüs nedeniyle kamu ihalelerinde sözleşme süreleri uzatılabilecek veya feshedilebilecek.

Cumhurbaşkanlığı Recep Tayyip Erdoğan, “COVID-19 Salgınının Kamu İhale Sözleşmelerine etkisi” konulu bir genelge yayınladı.

Resmi Gazete’de Erdoğan imzasıyla yayınlanan genelgeye göre, Kamu İhale Kanunu çerçevesinde düzenlenen ihaleler sonucu sözleşme imzalayan firmalar, salgın nedeniyle .yükümlülüğünü zamanında yerine getirmezse ihaleyi düzenleyen kuruma başvuracak.

FESİH YA DA SÜRE UZATILMASI

Firmalar sözleşmenin feshini ya da sürenin uzatılmasını isteyebilecek. Bu firmalar hakkında Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın değerlendirmesi alınacak.

Bu değerlendirme sonucu, yükleniciden kaynaklanan bir kusurdan meydana gelmiş olması, yüklenicinin sözleşmeden doğan yükümlülüklerini yerine getirmesine engel nitelikte olması ve yüklenicinin bu engeli ortadan kaldırmaya gücünün yetmemesi durumlarının birlikte gerçekleştiği raporu verilirse sözleşme süresi uzatılabilecek veya sözleşme feshedilecek.

 

  • Yorumlar 4
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş