Geceleri uğultu sesleriyle inliyor. Niğde'nin Tabaklı Köyü'nden geçmek bile cesaret ister

Geceleri uğultu sesleriyle inliyor. Niğde'nin Tabaklı Köyü'nden geçmek bile cesaret ister
Niğde’nin Ulukışla ilçesinde muhtarı ve 13 seçmeni bulunan, ancak muhtar dahil kimsenin yaşamadığı Tabaklı köyü, harabe evleriyle adeta hayalet bir köyü andırıyor. Geceleri uğultu ve ıslık sesleri kulakları sağır ediyor. İnceleme sonucu seslerin bazı evlerdeki pencereden girip diğer pencereden çıkan rüzgarın neden olduğu tespit edildi.

DHA'nın haberine göre, ilçeye bağlı Tabaklı köyünde yaşayan vatandaşlar, bölgenin hayvancılığa uygun olmaması ve ulaşımdaki zorluklar nedeniyle 1992- 1993 yılları arasında göç ederek yakındaki Köşkönü köyüne taşındı. Kimse yaşamamasına karşın muhtarı ve 13 seçmeni bulunan Tabaklı köyü, yıllardır kullanılmayan taş evlerin harabeye dönüşmesiyle adeta hayalet köye dönüştü.

Geceleyin ortam sessizleşince köyün çevresinden geçenler uğultu ve ıslık sesleriyle ürperiyor, hatta korkuya kapılıyor. Köyün perili olduğunu bile ileri sürenler olurken, yapılan araştırma sonucu uğultu ve ıslık seslerinin yarı açık olan pencerelerden içeriye girip diğer pencereden çıkan rüzgarın neden olduğu belirtildi. Buna rağmen köyde yaşamayı bırakanlar, geçmeye bile korkuyor. Köyü cinlerin ele geçirdiğini söyleyenler ibel oldu.

'SAĞLAM BİNA DA YOK'

Köyün göç verdiği Köşkönü köyünün eski muhtarı Mahir Özlü, çocukluğunun Tabaklı köyünde geçtiğini kaydetti. Vatandaşların Tabaklı’dan göç ettiği Köşkönü’nün 2015 yılında köy statüsüne kavuştuğunu dile getiren Özlü, “Resmiyette baktığımızda Tabaklı köyünde 13 kişinin ikamet ettiği görülüyor ama köyde yaşanacak hiçbir ev yok. Bu kişiler aslında Köşkönü köyünde ikamet ediyor” diye konuştu.

'KİMSE KALMADI'

Tabaklı köyünün eskiden 350 haneli bir köy olduğunu belirten Özlü, şöyle devam etti:
“Burası 350 haneli bir köydü. Bu köyde yaşayan vatandaşlar 1969 yılında başlayıp 1993 yılına kadar tamamen bu köyden göçtüler. Yaşayan kimse kalmadı. Tabaklı köyünün muhtarı da Köşkönü köyünde yaşıyor. 2016 yılında Köşkönü muhtarı seçildiğimde Tabaklı köyünde kimsenin yaşamadığını, buranın bir mesire alanı olarak Köşkönü köyüne bağlanmasını talep ettim. Talebime olumlu cevap çıkmadı.”

yenicag-koy-01.jpgyenicag-koy-10-001.jpgyenicag-koy-09.jpgyenicag-koy-08.jpgyenicag-koy-07.jpgyenicag-koy-03.jpgyenicag-koy-05.jpgyenicag-koy-06.jpgyenicag-koy-04.jpg

 

  • Yorumlar 10
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58