Gül kokusu öğrenme gücünü artırıyor

Gül kokusu öğrenme gücünü artırıyor
Freiburg Üniversitesi'nden araştırmacılar tarafından yapılan bir çalışma, gül kokusunun öğrenme ve bilgi edinme yeteneğini geliştirdiğini ortaya çıkardı. Araştırmada 50 adet 6. sınıf öğrencisi yer aldı.

Scientific Reports’ta yayınlanan çalışmada yer alan araştırmacılar, 50’den fazla 6. sınıf öğrencisini deneylerinin öznesi yaptı. 50’den fazla öğrenci iki farklı gruba ayrıldı ve iki gruba da aynı dil dersi verildi. Fakat gruplardan birisi, akşam derslerine çalışırken masalarına gül kokulu tütsü koymak üzere talimat aldı.

Webtekno'nun haberine göre, araştırmacılar, öğrencilerin testlerini inceleyip bunları sonuçlandırdıktan sonra ilgi çekici bir manzarayla karşılaştı.

Araştırmacıların karşılaştığı test sonuçları, gül kokulu tütsüyle ders çalışan öğrenciler ve yüksek bilgi edinimi arasında müthiş bir ilişkiyi ortaya çıkardı. Sonuçlara göre uyurken ve çalışırken gül kokusuna maruz kalan öğrencilerin hepsinin bilgi ediniminde ortalama %30’luk bir artış yaşandı.

Freiburg Üniversitesi araştırmacılarının hayata geçirdiği bu ilginç çalışma, güzel ve hoş kokuların günlük hayatta nasıl destekleyici bir faktör olabileceklerini ortaya çıkardı.

  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş