Güneydoğu'da bir tane bile geçersiz oy yok

Güneydoğu'da bir tane bile geçersiz oy yok
CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdal Aksünger, meşruiyeti tartışılmaya devam eden referandum sonuçları ile ilişkin açıklamada bulundu. Aksünger, "Güneydoğu'da bir tane geçersiz oy yok" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdal Aksünger, sine-i millet tartışmalarına ilişkin, "CHP'nin buna karar vermesi halinde bu siyasi meşru alanın dışında mücadele etmeyi gerektirecektir. Başka türlü bir mücadele alanına gidiyorsunuz anlamına gelir ki onun sonu pek hayırlı olmayabilir." dedi. Aksünger, Tarihi Havagazı Fabrikası'nda düzenlediği basın toplantısında, halk oylamasında yaşananları vicdanen ve hukuksal olarak kabullenmediklerini söyledi.

Hukukun işletilmediği bir ortamda hukuk taleplerinin dışında bir şey söyleyemeyeceklerini ifade eden Aksünger, "Geçersiz oyların sıfır olduğu sandıkların yüzde 90'ı Güneydoğu'da. Beşiktaş, Konak, Çankaya'da en entellektüel yerlerde bile 'hayır'ın yüzde 90 çıktığı yerlerde bile geçersiz oylar var. Güneydoğu'daki sandıklarda bir tane bile geçersiz oy yok" diye konuştu. Önümüzdeki süreçte Güneydoğu'ya gideceklerini hatırlatan Aksünger, bu
konuda rapor hazırlayacaklarını ve hukuk dahilinde her şeyi yapacaklarını vurguladı.

Halk oylaması sonrası Danıştay'a başvurduklarını hatırlatan Aksünger, "Anayasa Mahkemesi konusu da konuşuluyor. Benim gözümde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi konusu yüzde yüzdür. Bunda zerre kadar benim tereddütüm yok. Çünkü burada tam kanunsuzluk var. Ortaya ülkenin rejimin etkileyecek bir konu çıkıyor. Bununla ilgili hem CHP kurum kimliği açısından başvurular mutlaka tüm yöntemleriyle yapılacak, hem de şahsımız açısından bireysel başvuru haklarımızı kullanacağız." ifadelerini kullandı.

 

İlgili Haberler
CHP, 'referandumun iptali' için AİHM'e gidiyor!CHP’li Arslan: “Böyle bir seçim olamaz, tanımıyoruz”
Etiketler: ,
  • Yorumlar 8
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.