Hakan'a da adalet...

A+A-
Yavuz Selim DEMİRAĞ

At izinin it izine karıştığına dair binlerce örnek var. Bırakınız darbeye katılmayı, kandırılmayı, karşı çıkanlar da aynı çuvala atılarak "Ağırlaştırılmış müebbet" cezasına çarptırılıyor. Bugünkü örnek ünlü "Fetö Borsası"nın kurulduğu Gaziantep'te... Suriye harekâtı için hazır tutulan İslâhiye İlçesi'ndeki alayda 15 Temmuz akşamı tayini çıkanlar ve emekliye ayrılanlar için veda yemeği düzenlenmektedir. Yarbay Hakan Aydemir, Tabur Komutanlığı görevini devredip Ankara'da anlaşma yaptığı yazılım şirketinde işe başlamak üzere başkente dönüş hazırlığındadır. Aydemir, 1995'de mezun olduğu Kara Harb Okulundan sonra başta Hakkari, Yüksekova, Çukurca, Dağlıca, Van, Çaldıran, Tendürek Dağlarında terörle mücadelede aktif görev yapmış bir subay. İzinlerinde ODTÜ'de yüksek lisansını Kara Harb Okulunda doktorasını tamamlamış bilgisayar yazılımı konusunda seçkin bir personel. Ancak sınır bölgesinde görev yaptığı için yazılım işinden uzak. TSK'daki işleyişi, rütbe ve görev sürelerini bilmeyen savcı ve yargıçların hatalı kararlar verdiğine çok tanık olduk. Hakan Aydemir yarbay rütbesinde 2'nci yılını tamamlamış Tabur Komutanı... Bir yıl daha devam etse Albaylığa terfi edecek maaşı artacağı gibi emeklilik ikramiyesi katlanacak, emekli maaşında ciddi artış olacak. Dahası Albay olduğunda stratejik görevlere gelebilecek, Alay Komutanlığı yapıp Tuğgeneralliğe terfi etme ihtimali olan biri. Fakat eşyalarını toplamış, emeklilik dilekçesini vermiş. Prosedürü yerine getirmek için rapor alıp beklemeye başlamış. Uzun süre görev yaptığı silah arkadaşlarına veda konuşması yapmış. 21 yıllık meslek hayatını noktalamış. Saat 22.30 civarı cep telefonlarına kalkışma ile ilgili haberler gelir. Alay Komutanı personele evlerine gitmesini söyler. Çoğunluk lojmanlarına geçer. Aradan 10 dk. geçince Nöbetçi Amirliğinden tüm personelin görev yerlerine gelmesi istenir. Hakan Yarbay görevini devretmiş ve raporlu olduğu için mesaiye gitmeyeceğini beyan etmiş. Ancak Alay Komutanı bizzat arayarak derhal kıtaya gelmesini aksi halde cezalandırılacağını ifade etmiş. Sonuçta emir... Bu sırada yeni atanan Alay Komutanı da gelip toplantıya katılmış ve öncelikle kıta emniyetinin alınması ve terörle mücadele için birliklerin hazır edilmesi emrini vermiş. Bu esnada kalkışmaya dair haberler kafa karıştırdığı için Hakan Yarbay personele silah dağıtılmasına ve kıta dışına çıkılmasına karşı çıkmış. Alay Komutanı, Belediye Başkanı ve Kaymakam ile görüşme yapmak için bir Yarbayı görevlendirmesine de "bu ortamda yanlış olur" diye karşı çıkar. Ki bu olaylar mahkeme dosyasında tanık ifadeleri ile kayıtlıdır. Diğer tabur komutanları ile görüşen Hakan Yarbay, ortada terörle mücadele gibi bir durumun olmadığını araçların garaja çekilerek, personelin yatırılması için emir verirler. Alay komutanı da kabul eder. Saat 01.45 itibarı ile her şey kontrol altındadır.

Hepimize lazım...

Saat 04.00'da Adana'da bulunan 6'ncı Mekanize Piyade Tümen Komutanı Alay Komutanını çağırır. Ve gözaltına alır. 3 gün sonra 35 kişi tutuklanarak cezaevine gönderilirler. 5 kez duruşmaya çıkarlar 6 Eylül 2017'deki son duruşmada tutuklu bulunan 13 kişiye çeşitli cezalar verilir. Ortada bir kişi bile mağdur yok. Tek silah patlamamış, bir tek personel kışla dışına çıkmamış. Davacı yok... Gaziantep Bölge Adliyesi yani İstinaf Mahkemesi dosyayı inceleme zahmetinde bulunmadı elbet. Tıpkı 7'nci Kolordu Komutanı İbrahim Şahin'e "Hozat Tugay Komutanı" diyerek cezayı onayladığı gibi Hakan Aydemir'inkini de onamış. Önümüzdeki günlerde Yargıtay'da davaya bakılacak. Daha önce yazdığım gibi yüksek yargı şu "Fetömetre"yi uygulasın. Tanık ifadelerini titizlikle incelesin. Sicillerine baksın. Mutlaka usulden de esastan da bozacaktır.

Adalet sadece Hakan'a değil günün birinde hepimize lazım olacak. Ne yazık ki yüzlerce haksız ceza alan personel var. Öte yandan her gün ankesörlü aramalardan yüzlerce gözaltı ve tutuklama yaşanıyor. En azından Hakan gibilerin ardışık araması yok. MİT ve Emniyet raporlarında örgütle irtibatına rastlanmıyor.

Başta gariban uzman çavuşlar olmak üzere masum askerlerin bir an önce tahliye edildiği günleri görmek umuduyla sevgi ile kalın...

  • Yorumlar 6
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları