İBB'nin aldığı Fatih tablosu için suç duyurusunda bulunanlar AKP'li çıktı

İBB'nin aldığı Fatih tablosu için suç duyurusunda bulunanlar AKP'li çıktı
İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından İngiltere’den satın alınan Fatih Sultan Mehmet tablosu için İstanbul Suriçi Derneği tarafından savcılığa suç duyurusunda bulunuldu. Suç duyurusunda bulunan derneğin başkan yardımcısı eski AKP adayı çıktı.

İstanbul Suriçi Derneği, İBB’nin Londra’da düzenlen müzakereden satın aldığı Fatih Sultan Mehmet portresi hakkında eserin kim tarafından yapıldığının belirsiz olduğunu, belediyenin tabloyu alım şeklinin hizmet alım yöntemine aykırı olduğunu ve kamuya ait ilamlı borçları ödemeyen belediyenin tablo almasının suç olduğunu öne sürerek savcılığa suç duyurusunda bulundu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Londra’da müzayede ile satışa sunulan Venedikli Ressam Gentile Bellini’nin atölyesinden çıktığı söylenen Fatih Sultan Mehmet’in portresini 770 bin sterline (yaklaşık 6,5 milyon lira) satın almıştı. Tablonun alınmasının ardından AKP’ye yakın isimler tablo için ‘sahte’ demeye başladı.

İBB’NİN BÖYLE BİR GÖREVİ BULUNMAMAKTADIR

Sabah’tan Atakan Irmak’ın haberine göre İstanbul Adliyesi’ne gelen İstanbul Suriçi Derneği Başkanı Recep Delikaya ve Avukatı Hacı Orhan, İBB’nin satın aldığı tablo hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu. İstanbul Suriçi Derneği tarafından savcılığa sunulan şikayet dilekçesinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkililerinin ‘Kamuyu Zarara Uğratmak’, ‘Görevi Kötüye Kullanmak’, ‘İhale Mevzuatına Aykırı’ davranmak suçları kapsamında soruşturulması talep edildi. Savcılığa sunulan şikayet dilekçesinde şu ifadelere yer verildi:

İstanbul Suriçi Derneği İstanbul’da 1956 yılında Fena İtiyatlarla Mücadele Derneği olarak faaliyetine başlamış ve daha sonra da resmi kuruluşunu yaparak İstanbul için çalışmalarını yapmıştır. Özellikle İstanbul’un menfaatlerini korumak ve gözetlemek için hizmet veren derneğimiz İBB’nin satın almış olduğu sahte tablo ile görev ve sorumluluklarının dışına çıkarak mevzuatın gösterdiği yollar izlenmemiştir.

AKP’DEN ADAY ÇIKTI

İBB’nin satın aldığı Fatih’in tablosu hakkında suç duyurusu bulananlar arsında olan İstanbul Suriçi Derneği Başkan yardımcısı Hacı Orhan’ın ise geçtiğimiz yıllarda AKP’den aday adayı olduğu ortaya çıktı

haci-orhan.jpgakp-li.jpg

  • Yorumlar 15
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş