Sayıları her geçen gün artıyor. Zika virüsüne neden oluyor

Sayıları her geçen gün artıyor. Zika virüsüne neden oluyor

İstanbul’da sayıları giderek artan Aedes türü sivrisinekler Zika virüsüne neden oluyor.

İstanbul''da özellikle zika virüsü bulaştıran ''Aedes'' türü sivrisineklerin sayısında artış yaşanıyor.

YARALAR OLUŞTURUYOR
Yakınındaki dere nedeniyle İstanbul Avcılar Yeşilkent Mahallesi''nde de Aedes türü sinekler artışa geçti. Mahalle sakinleri, artan sivrisineklerin soktuğu çocuklarda kaşınma sonrası yaralar oluştuğunu söyledi.
 

İLAÇLAMA BAŞARILI OLMUYOR
Sivrisineklerin soktuğu çocukların bacakları ve kollarında oluşan yaraları gösteren mahalle sakinleri, durumun çözümü için yetkililere seslendi. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı, Tıbbi Viroloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kenan Midilli, artan sineklerin ''Aedes'' ve ''Culex'' türü olduğunu belirtti. Midilli, sadece ilaçlama yönteminin başarılı olmadığını söyledi.

BATAKLIKLAR KURUTULMALI
Midilli, "Çok çeşitli yöntemlerin bir arada kullanılması gerekiyor. Bataklıkların kurutulması lazım, biyolojik yöntemler var, sivrisinek larvalarını yiyen balıklar var" diye konuştu.

ZİKA VİRÜSÜNE NEDEN OLUYOR
Prof. Dr. Kenan Midilli, ilaçlama yöntemi ile sonuç elde edilmeyeceğini belirterek, "Aedes cinsi sivrisinekler, özellikle daha önceleri Afrika ve Asya''da yaygın olarak bulunan sineklerdir. Bunlar da zika virüsünü bulaştıran sineklerdir. Özellikle dünyada araba lastiklerinin dolaşımının artmasıyla birlikte bu sivrisinekler yayıldı. Önce 1960 yıllarında İtalya''da girdi. Bize 2010 yılında batı sınırından giriş oldu. Şu an neredeyse tüm kıyılarımıza yayılmış durumda. İlaçlama yöntemi tercih edilen yöntemlerden bir tanesi ama uzun vadeli başarılı olan bir yöntem değil. Çok çeşitli yöntemlerin bir arada kullanılması gerekiyor” dedi.

İlgili Haberler