İtilaf Donanması İzmir’i İşgal Etmek İstemişti

İtilaf Donanması İzmir’i İşgal Etmek İstemişti
1915 yılında İtilaf Donanması’nın İzmir’i işgal etme girişiminde bulunduğu ortaya çıktı. İşgal girişimi dönemin Türk Denizcilerinin üstün gayretiyle bastırıldı. İşte 101 yıldır unutulan gerçek!

İlk sayısıyla okuyucuyla buluşan Türkçe Tarih dergisi kapak konusuyla dikkatleri üzerine çekti. 

Nihal Atsız’ın öğrencilerinden olan Celal Öcal’ın önderliğinde çıkan dergi, 1915 yılında İzmir’in İtilaf Donanması tarafından işgal edilmek istendiğini belgeleriyle açıkladı. 

Öcal’ın kaleme aldığı kapak konusunda, dönemin Deniz Kuvvetleri Donanması ve İzmir Valisi’nin çabaları dikkat çekiyor.  İtilaf Donanması’nın İzmir’i işgal ederek, Anadolu’nun içlerine kadar girmeye hazırlandığı işgal girişimi, başarılı bir savunma ile bertaraf ediliyor.

İşgal girişimi ve savunma planlarının belgelerini de yayınlayan Türkçe Tarih, 101 yıldır konunun unutulduğun vurgu yapıyor. 3 ayda bir çıkması planlanan derginin yazarları arasında genç kalemler de bulunuyor.  

TÜRK KAMU VİCDANININ GÖZÜ

Cihan Oktay’ın genel yayın yönetmenliğinde çıkan derginin, danışman kurulunda Prof. Dr. Necmi Ülker, Prof. Dr. Metin Karaörs, Prof. Dr. Adalet Tahirzade, Doç. Dr. Mustafa Ercilasun gibi alanlarında tanınmış akademisyenler dikkat çekiyor.

Türkçe Tarih dergisini “Türk kamu vicdanının gözü” olarak tanımlayan İmtiyaz sahibi Celal Öcal, amaçlarını şöyle anlatıyor “Biz dergi olarak kendi tarih ve kültürümüzü aydınlatamaya çalışırken, ele aldığımız meseleleri ‘Eleştirel Akılcılık’ ve ‘Bilimsel Kuşkuculuk’ yöntemleri ile irdelemeye, çıkarttığımız somut veri ve belgelerle cevaplandırmaya çalışıyoruz.” 

 

 

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58