İYİ Parti'den ABD Kongresi'ne sert tepki!

İYİ Parti'den ABD Kongresi'ne sert tepki!
ABD Senatosu'nun, 1915 Ermeni olaylarını "soykırım" olarak tanıyan bir karar tasarısını kabul etmesine, İYİ Parti'den sert tepki geldi. Yapılan açıklamada, "Tarihi yeniden yazma teşebbüsü olarak gördüğümüz kararı İYİ Parti olarak reddediyor ve kınıyoruz." denildi.

Demokrat New Jersey Senatörü Bob Menendez ve Cumhuriyetçi Texas Senatörü Ted Cruz tarafından sunulan 1915 Ermeni olaylarını "soykırım" olarak tanıyan bir karar tasarısının ABD senatosunda kabul edilmesine İYİ Parti'den tepki geldi.

Yapılan açıklamada, "ABD Kongresi’nin Senato kanadında bir kısım Ermenilerin sözde iddiaları bağlamında alınan, tarihi yeniden yazma teşebbüsü olarak gördüğümüz kararı İYİ Parti olarak reddediyor ve kınıyoruz." denildi.

İYİ Parti'den yapılan açıklama şu şekilde; "Ön yargılı ve siyasi gayretkeşliğin ürünü olan bu kararın Türkiye-ABD ilişkilerinin stratejik boyutunu göremeyenlerin, ayrıca ABD’nin iç politik çekişmelerinden kaynaklanan pazarlıkların ürünü olduğunu düşünüyoruz.

ABD Senatosu’nun bu Ermeni kartını ikili ilişkilerimize vereceği zararı umursamaz şekilde oynar duruma düşmüş olması bilgisiz, ufuksuz ve bağnaz yaklaşımların bir tezahürüdür.

Türkiye, 2005 yılında bazı Ermenilerin sözde iddiaları hakkında ortak komisyonlar kurulmasını, Türkiye’deki ve dünyadaki arşivlerin açılmasını ve müşterek çalışmalar yapılmasını önermiştir. Bu sadece kendisinden ve geçmişinden emin bir devletin yapabileceği bir iştir.

İYİ Parti tarihi olaylarla alakalı kararlar almanın parlamentoların işi olmadığına ilkesel olarak inanmaktadır. Benzer şekilde eğer ABD tarihi başka Parlamentolar için bir karar alanı olarak görülseydi herhalde TBMM’nin birden fazla yasama yılını bu tarihin karanlık sayfalarına ayırması gerekirdi.

Tarihin siyasallaştırılması girişimlerine İYİ Parti olarak hak ettiği karşılığı her ortamda ve daima vereceğimiz bilinmelidir. Dolayısıyla tarihin akışına set çekmek çabasında olanlar cürümlerinin vebalini hem tarih önünde hem de siyaseten ödemek durumunda kalacaklardır."

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş