19 Haziran 2021 Cumartesi
İstanbul Hava durumu İstanbul 24°C

Tunç Soyer dayanışma çağrısı yaptı. Vatandaşlar veresiye defterlerini kapatmak için yarışa girdi

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in 2 gün önce yaptığı dayanışma çağrısı, kapanmada günler geçiren yüzlerce yoksul vatandaş için nefes oldu. Şehirdeki çok sayıda hayırsever ve iş insanı, dar gelirli yurttaşların oturduğu mahallelerdeki bakkallara gidip veresiye defterlerini kapattı. Sadece 2 günde 500 bin TL tutarında borç ödenirken, bir mahalle bakkalındaki veresiye defterinin bizzat Soyer tarafından satın alındığı ortaya çıktı.

Haber Giriş: 9 Mayıs 2021 Pazar - 15:38
Son Güncelleme: 9 Mayıs 2021 Pazar - 15:45
Takip Et
Tunç Soyer dayanışma çağrısı yaptı. Vatandaşlar veresiye defterlerini kapatmak için yarışa girdi
+
Aa
-

ANKA Haber Ajansı’nın haberine göre, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun CHP'li belediye başkanlarına yönelik, "Yoksullukla mücadelede sizin göstereceğiniz çabalar çok önemli" sözleri, İzmir'de karşılık buldu. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in aynı gün sosyal medya hesabından yaptığı, "İzmirli kardeşlerim; geçtiğimiz yıl bizim için zor geçse de dayanışmanın en güzel resmini siz çizdiniz. Bu bayram da esnafımıza destek, zorda kalan vatandaşlarımıza nefes olalım. Bakkallarımızda, kasaplarımızda borçlu İzmirli bırakmayalım. İzmir Dayanışması her zaman yaşasın" çağrısı, kentteki hayırsever ve iş insanlarını harekete geçirdi.

YÜZLERCE YOKSUL YURTTAŞ NEFES ALDI

Hayırseverler ve iş insanları tarafından, sadece 2 gün içinde, başta Konak, Karabağlar ve Bayraklı olmak üzere kentin yoksul mahallelerindeki 50'ye yakın mahalle bakkalının veresiye defterleri kapatıldı. Borçlar sıfırlandı. Ödenen borçların tutarının 500 bin TL'yi bulduğu öğrenilirken, tam kapanmada zor günler geçiren yüzlerce yoksul yurttaş rahat bir nefes aldı.

SOYER BİZZET GİDİP DEFTERİ SATIN ALDI

Diğer yandan, Konak Yenidoğan Mahallesi'ndeki bakkalın veresiye defterinin ise bizzat İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer tarafından satın alındığı ortaya çıktı. Mahalleye gelen Soyer'in bakkal işletmecileri Nurgül Bilgeç ve Birgül Bilgeç ile sohbet ettikten sonra 10 bin TL tutarındaki borçları sıfırlayıp ayrıldığı öğrenildi.

"TUNÇ BEY TEK BAŞINA GELDİ, BİZDEN BİRİ"

Bakkal Nurgül Bilgeç o anları anlattı. Mahallede yıllardır borçlarını ödeyemeyen yurttaşlar olduğunu anlatan Bilgeç şunları söyledi: "Bakkallar olarak biz de mağdurduk. Burası fakir bir mahalle, herkesin durumu belli. Geliyorlar ekmek, yoğurt istiyorlar. Veresiye vermesek olmuyor. Belli zaman sonra miktar da yükseldi. Önceki gün Tunç bey bizzat geldi. Borçları kapatmak için geldiğini söyledi. Bizim için büyük sürpriz oldu, çok sevindik. Tunç bey borçları kapattı, veresiye defterimizi de aldı gitti. Çok iyi bir insan ve bizden biri. Gelirken yanında birileri ile geldi diye düşündüm ama tek başına gelmiş. Konuşma yaptık. Halimizi, hatırımızı sordu, isteklerimizi ilettik. Parkımız yapılıyor, yollarımız yenilendi. Mahallemiz artık daha da yeşil. Koşu yerimiz var, çocukların oyun oynayabileceği alanlar var. Buraya zaman zaman geliyor ve herkesi dinliyor. Çok teşekkür ederiz, başarıların daimi olmasını isteriz."

"BARDAK HESABIYLA ÇAY ŞEKER ALAN OLUYOR"

Nurgül Bilgeç'in eltisi olan Bilgeç Bakkaliyesi'nin ortağı Birgül Bilgeç ise "Fakir bir mahalle burası. Bardak hesabıyla bile çay şeker alan oluyor. Tunç bey sayesinde çok iyi oldu. Allah razı olsun kendisinden, ayağına taş değdirmesin. Halktan bir kişi. Kendimizi yanında yabancı hissetmedik. Borçları kapatılanlar çok sevindi. 10 bin liralık veresiye defteri kapatıldı. Minnettarız" dedi.

BAYRAM ÖNCESİ EN GÜZEL HEDİYE

Bayraklı Nafiz Gürman Mahallesi'ndeki market işletmecisi Burhan Akgül de "Askıda veresiye" kampanyasının Ramazan Bayramı öncesi güzel bir hediye olduğunu söyledi. Akgül, "Tunç Soyer başkanımızın çok katkısı oldu. Emek verenlere teşekkür ederiz. Allah herkesten razı olsun. Mağdur insanlar faydalandı bundan. Biz esnaflar için de can suyu oldu. Bizim 28 bin 800 TL alacağımız vardı. 8 bin 500 TL'den biz fedakarlık yaptık. 20 bini de ödediler. Veresiye defterini bizden aldılar. Bir senedir borcunu ödeyemeyen vardı. Bayramda en güzel hediye oldu" diye konuştu.

"İNŞALLAH ÖRNEK OLUR"

Bayraklı Osmangazi Mahallesi'ndeki Topçuoğlu Market'in sahibi Amine Topçuoğlu 7 bin TL'lik veresiyenin kapatıldığını belirterek, "Borçları kapananlardan birkaçını telefonla arayıp haberi verdim. İnanılmaz sevinç yaşadılar. Rahatladıklarını söylediler. Büyük marketlere gidiliyor nakit ödeniyor. Ama bakkala gelince yazar mısın diyor. Biz de kıyamıyoruz, tanıdığımız insanlar. Biriken borçlar bu şekilde kapatılması çok iyi oldu. İnşallah bu uygulama birçok bölgeye yayılır ve devam eder" dedi.

"İLAÇ GİBİ GELDİ"

Konak Lale Mahallesi'ndeki bakkal esnafı Murat Akkoç ise şöyle konuştu:

"Tunç Soyer'in ekibinden aradılar. Geldiler borç miktarını tespit ettiler. Ödemeyi yaptılar. 2 bin 500 TL borç ödendi. Pandemiden dolayı çalışmayan vatandaşlarımız yüksek. Bakkallara veresiye konusunda yükleniyorlar. Biz de idare ediyoruz. Vatandaşlarımız bayram öncesi rahatladı. Uygulamanın devam etmesini diliyoruz. Vatandaşlar çok sevindi ve bayram öncesi ilaç gibi geldi. Teşekkür ederiz sayın başkanımıza."

50 BİN HANEYE 25 MİLYON LİRA DESTEK...

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Ramazan ve Kurban bayramlarında da 50 bin haneye 250’şer lira olmak üzere toplam 500 lira nakdi destek vereceğini açıklamıştı. Bayram yardımı olarak 25 milyon lira kaynak ayıran Büyükşehir, şehit yakınları, gazi, gazi yakınları ve 65 yaş üstü ihtiyaç sahibi yurttaşlar için de üretici kooperatiflerinin gıda ürünleri ile kolonya ve şeker bulunan bayram paketlerini 7 Mayıs’tan itibaren dağıtmaya başlayacak.

ANNELERE 15 BİN SAKSI ÇİÇEK

İzmir Büyükşehir Belediyesi ayrıca, zor günler geçiren çiçek üreticilerine de destek olabilmek amacıyla kooperatiflerden alınan 15 bin saksı karanfil ve dalya çiçeğini Anneler Günü'nde kadınlara ve kadın muhtarlara dağıtacak.

İlgili Haberler

 

 

 

 

 

 

 

 

Otobüs uçuruma yuvarlandı 27 kişi öldü
Otobüs uçuruma yuvarlandı 27 kişi öldü
Otobüs uçuruma yuvarlandı 27 kişi öldü
Çiğli’de vatandaş sandığa gidiyor
Çiğli’de vatandaş sandığa gidiyor
Çiğli’de vatandaş sandığa gidiyor
İzmir’de Mali müşavir iş yerinde ölü bulundu
İzmir’de Mali müşavir iş yerinde ölü bulundu
İzmir’de Mali müşavir iş yerinde ölü bulundu
Trafikte kendisini uyaran araca 16 el ateş etti
Trafikte kendisini uyaran araca 16 el ateş etti
Trafikte kendisini uyaran araca 16 el ateş etti
İran’da halk sandık başına gitti
İran’da halk sandık başına gitti
İran’da halk sandık başına gitti
"Mona Lisa" tablosunun replikası rekor fiyata alıcı buldu

"Mona Lisa" tablosunun replikası rekor fiyata alıcı buldu
Suçüstü yakalandı, "Ben yapmadım" diyerek ağladı
Suçüstü yakalandı,
Suçüstü yakalandı, "Ben yapmadım" diyerek ağladı