Kanal İstanbul'daki arazi sarmalı TBMM'ye taşındı

Kanal İstanbul'daki arazi sarmalı TBMM'ye taşındı
İYİ Parti Milli Güvenlik Politikalarından Sorumlu Başkan Aytun Çıray, Kanal İstanbul Projesiyle tartışılmaya başlayan kanal üzerindeki arazileri verdiği önerge ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a sordu.

2011 yılında dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın deyimiyle "çılgın proje" olarak basına yansıyan kanal projesinin adı, içeriği ve yerinin uzun süre gizli tutulduğunu, projeye ilişkin ilk temel bilgilerin 27 Nisan 2011 tarihinde Sütlüce'de bulunan Haliç Kongre Merkezi'nde yapılan basın toplantısıyla açıklandığını belirten İYİ Parti Milli Güvenlik Politikaları Başkanı Aytun Çıray, Erdoğan’ın gizlilik konusunu da “Her türlü haksızlığı önlemek adına, projenin tam olarak yeri ve maliyeti konusunu gizli tutmaya devam edeceğim. Onu açıklayacak değilim” şeklinde vurguladığını hatırlattı.

Projenin ilk açıklandığı tarihten gizli tutulan bilgilerin kamuoyuyla paylaşıldığı tarihe kadar birden fazla gerçek ve tüzel kişinin projenin hayata geçirileceği güzergâh üzerinde arazi satın aldığı iddialarının kamuoyunda büyük yankı uyandırdığını söyleyen Çıray, “Bu ve bunun gibi çeşitli rant söylentileri gündemi meşgul etmeye uzun süre devam etmiştir” diyerek şu soruları sordu:

1- Kanal İstanbul Projesinin açıklandığı tarihten günümüze kadar belirlenen güzergâh üzerinde arsa ve arazi satın alımı gerçekleştiren gerçek ya da tüzel kişiler var mıdır? Varsa bu kişiler kimlerdir?

2- Kanal İstanbul güzergahı üzerinde kamulaştırma yapılmış mıdır? Yapıldıysa ne kadar alan yapılmıştır ve karşılığında ne kadar ödeme gerçekleşmiştir?

3- Açıklanan Kanal İstanbul Güzergahı üzerinde imara açılan tarım arazisi var mıdır?

4- Kanal İstanbul Projesi’nin yapılacağı güzergahtaki arazilerin, proje açıklanmadan önceki birim arsa fiyatları ile proje açıklandıktan sonraki birim arsa fiyatları arasında fark var mıdır? Varsa bu fark ne kadardır?

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş