Kayseri Valisi Günaydın korona önlemlerinde yapılan büyük riski işaret etti

Kayseri Valisi Günaydın korona önlemlerinde yapılan büyük riski işaret etti
Kayseri Valisi Şehmus Günyadın, korona virüs tedbirleri kapsamında sokağa çıkma kısıtlamasında şehrin en işlek bölgesinde incelemelerde bulundu. Günaydın, "Hanımlar apartmanın ortak alanlarında bir araya geliyorlar. Bunlar çok büyük risk. Bunların hepsini biz yasakladık" dedi.

Vali Şehmus Günaydın, korona virüs tedbirleri kapsamında saat 21.00 itibariyle başlayan sokağa çıkma kısıtlamasını denetlemek için Cumhuriyet Meydanına geldi.

kayseri-valisi-gunaydin-hanimlar-apartmanin-ortak-alanlarinda-bir-araya-geliyor-4671-dhaphoto1.jpg

HES KODU ŞART

Ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Günaydın, HES kodu uygulamasının önemine değinerek, "Hepimizin HES kodu alması lazım. HES kodu bizim birçok alanda işimizi kolaylaştıracak bir uygulama oluyor. Vatandaşımızın sağlığını koruyacak bir uygulama. Sadece vatandaşımızın sağlığını değil toplumun bütün kesimini koruyacak bir uygulama" diye konuştu.

kayseri-valisi-gunaydin-hanimlar-apartmanin-ortak-alanlarinda-bir-araya-geliyor-4671-dhaphoto3.jpg

TAZİYELER TELEFONLA 

Vatandaşları taziye ziyaretlerine katılım konusunda uyaran Vali Günaydın, "Tabi taziye kültürümüz çok önemli. Bununla ilgili din adamlarımız açıklama yapıyor. Bu ortamda taziyelerimizi telefonla ilettiğimiz zaman da olur. Tabii ki vatandaşlarımız geleneğini yaşatmak için çok büyük özveri gösteriyor. Ancak bunu belli bir süre ertelememiz lazım" ifadelerini kullandı.
kayseri-valisi-gunaydin-hanimlar-apartmanin-ortak-alanlarinda-bir-araya-geliyor-4671-dhaphoto2.jpg
FİLYASYON EKİPLERİ

Korona virüs testi pozitif çıkanların temaslılarını doğru bildirmesi gerektiğini söyleyen Günaydın, "Siz filyasyon ekiplerine doğru bilgi vermediğiniz müddetçe 3- 4 gün sonra bu arkadaşlarımız hastalandığında daha ağır bir tabloyla hastaneye gidecekler. Bu çok büyük bir vebal. Lütfen temas ettiğiniz kişileri doğru verin. Filyasyon ekiplerinin size sordukları sorulara eksiksiz cevap verin. Fazla da vermeyin. Bazen de fazla veriliyor. Son 3- 4 günde kiminle temas ettiyseniz bütün isimleri vereceksiniz " şeklinde konuştu.

kayseri-valisi-gunaydin-hanimlar-apartmanin-ortak-alanlarinda-bir-araya-geliyor-4671-dhaphoto5.jpg

ÇOK BÜYÜK RİSK

İnsanların kısıtlama kurallarına dikkat ettiğini kaydeden Vali Günaydın, sözlerini şöyle sürdürdü: "Uzun süredir bu şekilde bir kısıtlamayı hayata geçirmedik. Bu saatten itibaren hafta sonu evde kalacağız. Vatandaşlarımız genel olarak bu kısıtlamalara uyuyor. Maske, mesafe ve temizlik konusunda son derece destek veriyor. Ancak eksiklerimiz de var. Bunlar ev ziyaretleri ve doğum günü kutlamaları.  Hanımlar apartmanın ortak alanlarında bir araya geliyorlar. Bunlar çok büyük risk. Bunların hepsini biz yasakladık. Ancak sizler de takdir edersiniz ki herkesin başına bir görevli dikemeyiz."

DHA

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58