Kitaplar-İmza Günleri ve Kırmızı Kedi...

A+A-
Yavuz Selim DEMİRAĞ

Kitabın ve okumanın mevsimi ve zamanı yoktur. Geçmiş yıllarda gereksiz kanı olarak yerleşen alışkanlıklar bir bir terk ediliyor. İnternetin hayatımıza getirdiği kolaylıklara rağmen "gerçek münevver" için "kitap" vazgeçilmez kaynaktır. Okumayı alışkanlığın ötesinde "hayat biçimi" haline getirenler için kolaylıklar sağlanıyor. Yüzlerce internet sitesinde yeni-eski kitaplar satışa sunuluyor. Bizim kuşaklar ise halen alışkanlıklarını tam anlamı ile değiştiremedi. İlle de kitapevlerini saatlerce dolaşıp, rafta kitabın kokusunu hissetme ihtiyacımız devam ediyor. Başkent Ankara'mız, yayıncılığın merkezi İstanbul'dan sonra gelir. Okuyucunun daha fazla olduğu ildir. Fakat İstanbul kadar şanslı değil. Bu ihtiyacı sonunda Kırmızı Kedi gideriyor. Neredeyse 30 yıl Ankara'nın en büyük kitapevi olan "Akçağ"ın kapanması hepimizi üzmüştü. Öğrencilerin, akademisyenlerin uğrağı, durağı idi Akçağ... İki yıl önce sessiz-sedasız kapanmasından sonra boşluğun nasıl dolacağını tartıştığımız esnada yayın dünyamızın yükselen yıldızı Kırmızı Kedi devreye girerek; Akçağ'ın boşalttığı yeri doldurdu. Hem de aynı adreste Kızılay-Sakarya'daki Inkılap Sokak da... Üstelik hemen girişine kafe koyup, çay-kahve içerek sohbet imkanı sağladı. Resmi açılışı bugün (Cumartesi) saat 12:00 den itibaren yapılacak. Kurdelasını başkentimizin belediye başkanları, siyasileri, sanatçıları ve yazarları keserek, okuyucu ile yazarının buluşacağı güzel bir mekanı açacaklar. Türkiye'nin en çok okunan yazarlarını okuyucu ile buluşturacaklar. Biz yazı emekçilerini bir araya getirecekler. Kırmızı Kedi burada sadece kendi yayınlarını değil, okunmaya değer tüm kitapları da satışa sunarak bir büyük boşluğu doldurmuş olacak. Başta Haluk Hepkon olmak üzere emeği geçenlere teşekkür ediyorum...

***

Aynı gün aynı saatlerde Denizli-Merkezefendi Belediyesi'nin düzenlediği kitap fuarında sevgili Murat Ağırel ile beraber Tekin Yayınları standında kitaplarımızı imzalayıp, Denizli'li okurlarımızla doyumsuz sohbet imkanı bulacağız. Ankara'daki açılışta bu yüzden bulunamayacağız ama haftada en az iki gün başkent Kırmızı Kedi uğrak yerimiz olacak. Okuyucu ile yazarın buluşup-tanıştığı fuarlar artık sadece büyük şehirlerde değil Türkiye'nin en ücra ilçelerinde bile kitap günleri yapılıyor. Yaz mevsiminde sahillerde bu iş tuttu... Başta CHP belediyeleri olmak üzere, yerel yöneticiler okuyucunun taleplerini yerine getirmeye devam ediyor.

***

Yarın (Pazar günü) ise Antalya'dayız. Sayın Muhittin Böcek daha önceleri de kitap fuarını yalnız başına üstlenmişti. Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nın ilk yılında hizmetine devam ederek, memleketin seçkin yazarlarını "Turizmin Başkenti Antalya"da buluşturuyor. Pazar günü öğleden sonra Antalyalı dostlar ve okuyucularımızla buluşma imkanı bulacağız.

***

Gelelim kütüphanelere ısrarla tavsiye edeceğim kitapların bazılarına. Timur Soykan'ın "Badeci Şeyhin Sır Odası" sapık tarikatlardan Bursa'daki "badeci"yi mahkeme tutanakları, resmi belgelerle anlatıyor. Bir taraftan mideniz bulanacak. Ancak Türkiye gerçeği ile yüzleşmemizi sağlıyor. Bu konuda Sevgili İsmail Saymaz'ın "Şehvetiye Tarikatı" adını verdiği olağanüstü çalışmayı tek geçerim. Memleketimizin hakimi, doktoru, milletvekili bile dolandıran sahtekar şeyhler ile "sapık imam"ların gerçek yüzlerini belgelemiş. "Şehvetiye Tarikatı"nı ayrıca uzun uzun yazacağım. Halen okumayanlar var ise mutlaka yastık altında bulundursun.

Cemil Kılıç Hocanın gericilikle mücadelesi efsane oldu. Başına gelmeyen kalmadı. Son eseri "Kur'an ile Aldatmak"ı, Kur'anı okuyup anlamayanlar için ders niteliğinde. Gazetecilik mesleğinin yüz aklarından Toygun Atilla'nın "İFŞA"sı demirbaşa kaydedilmeli. Kumpas davaları ve FETÖ gerçeğini belgeleri ile yazabilen bir kaç kalemden birisidir. Kutluyorum. Ve Baran Aydın'ın "10'lar Konseyi"... Mustafa Kemal'in "Onlar, fırsat bulsalar beni de öldürürler!" sözlerinin ışığında tarihin derinliklerindeki din cinayetlerini ele alıyor. "10 lar konseyi KABALA inancı, cinayet ritüelleri, kullandığı semboller ve peşinde olduğu "Kan"a ait sır ile birlikte tarihte ilk kez deşifre ediliyor.

İyi okumalar dileğiyle...

 

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58