Korona virüsün hiç görünmeyen yüzünü şok rapor ortaya çıkardı. Tüm dünyaya acil koduyla geçildi

Korona virüsün hiç görünmeyen yüzünü şok rapor ortaya çıkardı. Tüm dünyaya acil koduyla geçildi
Tüm dünyada korona virüs vakaları hızla artmaya devam ederken, Birleşmiş Milletler Uluslararası Çocuklara Acil Yardım Fonu'ndan (UNICEF) çocuklar için acil bir rapor yayımladı. 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü kapsamında yayımladıkları raporda salgının etkileri nedeniyle "Dünya, eğitimi, beslenmesi ve sağlığı iyi olan bir nesle sahip olamama riskiyle karşı karşıyadır" denildi.

NTV'de yer alan habere göre, UNICEF, 2020 Dünya Çocuklar Günü'nde yayınladığı raporunda, dünyadaki okulların kapanmasıyla salgının genç nesli nasıl etkilediğini açıkladı.

UNICEF, salgının dünya çocukları üzerinde uzun süredir devam eden etkisiyle ilgili endişelerini paylaşarak, “Dünya, eğitimi, beslenmesi ve sağlığı iyi olan bir nesle sahip olamama riskiyle karşı karşıyadır" ifadelerini kullandı.

RAPORA GÖRE BESLENME ÇOK AZALDI

Salgının her ülke ve her sosyal çevreden dünya çocukları üzerindeki ağır etkisinin altını çizen “Covid neslinin kaybolmasının önlenmesi” adlı raporda, salgın sürecinin sadece öğrenme ve gelişimlerini doğrudan etkilemekle kalmadığını, aynı zamanda okulların temel beslenme gereksinimlerini de sağlaması nedeniyle sağlıkları üzerinde de doğrudan bir etkiye sahip olduğunun altını çizdi. Okuldaki öğünü kaçıran 265 milyon çocuk olduğu belirtilen raporda, çocukların beslenme düzenlerinde yüzde 40'lık bir düşüş olduğu belirtiliyor.

"GELECEK NESİL BÜYÜK RİSK ALTINDA"

UNICEF İcra Direktörü Henrietta Fore, “Covid-19 salgını boyunca çocukların hastalıktan neredeyse hiç etkilenmediğine dair bir efsane var. Çocuklar hastalanabilir ve hastalığı yayabilir ancak bu, pandemik buzdağının sadece görünen kısmı. Temel hizmetlerde aksamalar ve artan yoksulluk oranları çocuklar için en büyük tehdidi oluşturmaktadır. Bu pandemik kriz ne kadar uzun sürerse, çocukların eğitimi, sağlığı, beslenmesi üzerindeki etkisi o kadar derin olur. Bütün bir neslin geleceği risk altında” ifadelerini kullandı.

"EĞİTİMDEN GERİ KALIYORLAR"

Uzmanlar ayrıca, okulları açık tutmanın çocukların uygun şekilde uyarılabilmesi ve salgın gibi önemli sorunlarda en iyi şekilde nasıl güvende kalacakları konusunda eğitim için önemli olduğunu belirttiler.

AİLELER ENDİŞELİ

Aileler şu an için çocukları okula göndermeyi reddederken uzmanlar, akademisyenler ve sağlık çalışanları, okulları kapalı tutmanın çocukların zihinsel, fiziksel ve duygusal sağlığı üzerindeki etkisinin daha büyük olmasından endişe duyuyor.

 

  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58