Kremlin, Bakan Koca'nın Rus aşısı ile ilgili sözlerine yanıt verdi

Kremlin, Bakan Koca'nın Rus aşısı ile ilgili sözlerine yanıt verdi
Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın Rusya'nın ürettiği aşı ile ilgili ifadelerine yanıt verdi. Peskov, " “Açık bir biçimde söyleyebiliriz ki testlerin ve araştırmaların sonuçları bunun (Sputnik V aşısı) oldukça etkili ve umut vadeden bir aşı olduğunu göstermiştir" diye konuştu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçtiğimiz günlerde Habertürk yazarı Fatih Altaylı'ya Rusya'nın geliştirdiği Sputnik V aşısı hakkında, “Bu bir Adenovirüs aşısı. Sorun GLP şartlarına uygunluktan çıktı. (GLP şartları iyi laboratuvar uygulamaları, Good Laboratory Practice demek.) Rusya buna uyamadı. Bu nedenle DSÖ’nün ve dünyanın bu aşıyı alması mümkün değildi. Bizde de bu aşının ruhsat alması mümkün değil. O yüzden ilgi alanımızın dışına çıktı" ifadelerini kullanmıştı. 

"ÇOK ÖNEMLİ ROL OYNAYACAK"

Türkiye Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Habertürk yazarı Fatih Altaylı’ya açıklamalarında Rusya’nın geliştirdiği korona virüs aşısının ilgi alanlarının dışına çıktığını belirtmesi, Kremlin Sözcüsü Peskov’a soruldu. 

Kremlin Sözcüsü bu soru karşısında, “Açık bir biçimde söyleyebiliriz ki testlerin ve araştırmaların sonuçları bunun (Sputnik V aşısı) oldukça etkili ve umut vadeden bir aşı olduğunu göstermiştir. Söz konusu aşı pandemi ile mücadelede mutlaka çok önemli bir rol oynayacaktır” dedi.

Koca’nın sözleri Rusya basınında ‘Türkiye Rusya’nın Kovid-19 aşısını satın almayı reddetti’ şeklinde başlıklarla yer buldu. 

Kaynak: Sputnik 

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58