MHP Bozcaada'dan 'hayır' kararı

MHP Bozcaada'dan 'hayır' kararı
MHP Bozcaada İlçe Başkanı Halil İbrahim Öksüz ve yönetim kurulu, 16 Nisan'da yapılacak olan başkanlık anayasası' için genel merkezin aksine, ‘hayır’ diyeceklerini açıkladı.

MHP Çanakkale Bozcaada İlçe Başkanı Halil İbrahim Öksüz ve yönetim kurulu tarafından yapılan açıklamada “Türkiye’nin parlamenter demokrasi geleneğini bir kenara bırakıp, “tek adamlık” hedefine ortak olmak veya katkı sağlamak kabul edilebilir değildir.” İfadelerine yer verildi.

İlçe teşkilatı ve yönetim kurulu ile birlikte toplanan ilçe başkanı Öksüz, Bozcaada Haber’e yaptığı yazılı açıklamada, “Bizlere Cumhuriyeti oylatmak isteyenler bilmelilerdi ki, Cumhuriyetin ön sözünün yazıldığı topraklardan Çanakkale'den, Bozcaada' dan ulusal bütünlük, kardeşlik, barış, demokrasi, adalet ve özgürlük çıkacaktır.” diyerek getirilmek isteyen anayasa değişikliğinin Türkiye ve halkına hiçbir yarar getirmeyeceğini ifade etti.

“HAYIR DEMEK TÜRKİ’YENİN BİRLİĞİNE, GELECEĞİNE VE DEMOKRASİ’SİNE SAHİP ÇIKMAKTIR”

İşte MHP Bozcaada İlçe Başkanlığı tarafından yapılan yazılı açıklama:

Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Türk Milleti'nden aldığı yegane güç ve kararlılıkla, üniter devlet yapısına sahip çıkacak, 16 Nisan da yapılacak referandumda "Hayır" diyerek ulusal egemenliği yeniden tesis edecektir. Bu yöndeki inancımız tamdır.

Bizlere Cumhuriyeti oylatmak isteyenler bilmelilerdi ki, Cumhuriyetin ön sözünün yazıldığı topraklardan Çanakkale'den, Bozcaada' dan ulusal bütünlük, kardeşlik, barış, demokrasi, adalet ve özgürlük çıkacaktır. Cumhuriyet; Çanakkale Savaşlarıdır. Samsundur Amasyadır. Erzurumdur. İnönüdür... Kurtuluştur. Onun için, Cumhuriyetten ödün vermemiz asla ve asla düşünülemez.

Üstelik iç politikada, dış politikada, uluslararası ilişkilerde, askeri ilişkilerde, ekonomide, eğitimde, iç güvenlik ve terörle mücadelede, demokrasi ve özgürlük alalarında Türk Milliyetçileri olarak Adalet ve Kalkınma Partisinin ülkeyi getirdiği noktayı görmezden gelmemiz mümkün değildir.

16 Nisan’da, Halk oylamasına sunulacak olan, Anayasa Hukuku Profesörlerinin görüşü alınmadan ve toplumsal uzlaşma olmadan hazırlanmış18 maddelik Anayasa değişikliğin ülkemize ve halkımıza getireceği hiçbir yarar yoktur. Aksine bu hükümet modelinde, Cumhurbaşkanlığı kararnamesi, Cumhurbaşkanının olağanüstü hal ilan etme yetkisi, meclisi fesih ve meclis onayı şartı olmadan bütçe çıkarma yetkisi gibi düzenlemeler milli iradenin temsilcisi olan TBMM’yi sadece şekli bir organ haline getirmektedir. Üçlü kuvvetler ayrılığı ilkesinin bir ayağı olan yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığını sağlayacak bir denge mekanizması oluşturulmamıştır. Bu durumun, Türkiye’nin siyasal, toplumsal güven, barış ve huzuruna zarar vermesi kaçınılmazdır.

Cumhurbaşkanına tanınan “üst düzey bürokratları belirleme ve atama” yetkisi, Partili Cumhurbaşkanı ile birlikte düşünüldüğünde, toplumun farklı kesimleri arasındaki fırsat adaleti ve liyakat prensibini ortadan kaldıracak bir maddedir. Bu şekilde kontrolsüz, denetimsiz bütün gücü ve süper yetkileri tek bir kişide toplamak büyük tehlikeler yaratır. Hazırlanan bu Anayasa, eyalet yapılanmalarına ve onların farklı formlarına imkan veren riskli maddeleri de içermektedir.

Türkiye’nin parlamenter demokrasi geleneğini bir kenara bırakıp, “tek adamlık” hedefine ortak olmak veya katkı sağlamak kabul edilebilir değildir. Biz Türk Milliyetçilerinin vazifesi her şeyden önce ülkemizin birlik ve bütünlüğünü korumak, milletimizin refah ve mutluluğunu artırmak, aynı şekilde ülkümüzün bir gereği olarak demokrasimizin ilerlemesini sağlamaktır.

Bu temel nedenlerle, 16 Nisan 2017 tarihinde yapılacak Referandumda “HAYIR” demek, ülkemizin birliğine, geleceğine, demokrasisine ve ülkülerimize sahip çıkmak anlamına gelecektir.

Biz de MHP Bozcaada ilçe Başkanlığı olarak yönetim kurulu üyelerimiz ve partililerimizle yaptığımız görüşmeler neticesinde, Genel Merkezimiz'in almış olduğu karar ve Adalet ve Kalkınma Partisi ile yapmış olduğu referandum ortaklığına rağmen, 16 Nisan referandumunda "Hayır" diyeceğimizi çok değerli Bozcaadalılara ve tüm kamuoyuna bildiririz.

İlgili Haberler
Murat İde: "Bana 'Hayır' dedirten AKP afişleri"
Etiketler: , ,
  • Yorumlar 14
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.