Perakende sektörüne 16 bin kişi alınacak

Perakende sektörüne 16 bin kişi alınacak
2016 yılında yaşanan terör olayları, darbe girişimi ve son olarak dolar kurundaki artış pek çok sektörü olumsuz etkilerden, perakendeden gelen haber iş arayanları umutlandırdı. Perakende sektörüne 16 bin kişinin alınacağı duyuruldu.

149 üye firmayı ve bu firmalara ait 499 markayı temsil eden Birleşmiş Markalar Derneği’ne (BMD) üye firmaların, bugün itibariyle yarattıkları istihdam 375 bin. Deloitte’nin raporuna göre BMD markaları, 2023’te 675 bin kişiye yeni istihdam yaratacak. Tüm perakende sektörü ise 2023’te 1 milyon 250 bin yeni istihdam yaratacak. BMD Başkanı Sinan Öncel, bu rakamlara ‘iyimser hava ve yatırım iştahı devam ettiği sürece’ varılabileceğini söylüyor. 

Öncel, “Biz 2017 için kesinlikle iyimseriz. Çünkü çok dinamik ve çok hızlı yaraları saran bir yapımız var. Çok olumsuzluklar yaşadık ama kaldığımız yerden hızla devam ediyoruz. Büyük projeler durmadan devam ediyor. Gidecek yolumuz var, aynı zamanda sirkülasyon da çok yüksek olduğu için işe alımlar devam ediyor. Örneğin üniversiteyi kazanan bir genç okulu bitene kadar perakende de çalışıyor. Ya da kendi alanında iş bulamayan birisi, kendi işini bulana kadar perakende de çalışıyor. Perakende, tüm sektörlere eleman yetiştiren bir sektör. Gençler şimdi kariyer yollarının da açık olduğunu görüyorlar, bir satış danışmanı genel müdür dahi olabilir” diyor. 

Büyük perakende firmalarına 2017 hedeflerini sorduk, hepsi 2017’de mağaza açılışlarına ve yoğun şekilde işe alım yapmaya devam edecekler. Sektör büyümeye devam ettiği ve tam doyuma ulaşmadığı için satış temsilcisinden mağaza yöneticisine, tasarımcısından idari kadrolara her kademe için pek çok kariyer fırsatı var.

MARKALARIN 2017 HEDEFLERİ

LC Waikiki: 3 bin kişi

LC Waikiki’nin Türkiye’de 442, yurtdışında 269 olmak üzere toplamda 711 mağazası var. Mevcutta 32 bin 500 çalışanı olan LC Waikiki, 2017’de yurtdışında 100, yurtiçinde ise 30-40 yeni mağaza açacak. LC Waikiki Mağazacılık İK Direktörü Gökhan Denizhan, 2017 yılında merkez ve mağazalarda yaklaşık olarak ilave 3 bin kişiyi istihdam edeceklerini söylüyor: “Önceden geçici bir istihdam alanı olarak görülen perakende şirketleri, bugün gençlere kariyer yolunda adım adım ilerleyebilecekleri, satış temsilciliğinden mağaza yöneticiliğine, mağaza yöneticiliğinden merkez ve ülke operasyonlarına ilerleyebilecekleri hatta yurtdışında uluslararası tecrübe kazanabilecekleri bir referans noktası haline gelmeye başladı. Son derece dinamik bir yapıda olan, hareketli ve bir o kadar heyecan verici bir çalışma ortamı sunan perakende sektörü de gençlerin bu dinamizmi ve vizyonundan çok yararlanmakta.”

Migros: 5 bin 500 kişi

Migros’un yurtiçi ve yurtdışında toplam 1.590 mağazasında 25.279 çalışanı var. 2017’de 150 – 200 mağaza açma hedefi bulununa Migros, yıllık ortalama 5.500 kişiyi işe alıyor. Her iş saatinde 6 kişi bünyelerine kattıklarını söyleyen Migros Ticaret A.Ş. İK Direktörü Olcay Yılmaz Nomak, “Hızlı büyümemiz doğrultusunda en yoğun alımı mağaza kadrolarımız için mağaza yöneticisi ve mağaza personeli olarak yapıyoruz. Merkez kadrolarımızda ise ihtiyaçlar doğrultusunda yıl içinde çok farklı birimler için alımlarımız söz konusu olabiliyor. Genel müdürlük kadromuz dışında, mağazalarımızın bağlı bulundukları bölge müdürlüklerimiz ve bölge direktörlüklerimiz için de işe alım yapıyoruz. Saha satış pozisyonlarında tüm bölümleri değerlendirmekle birlikte gıda mühendisliği ve veterinerlik bölümleri mezunları tercih ediyoruz” diyor.

DeFacto: 2.500 kişi

DeFacto’nun merkez ofis, mağazalar ve depoları dahil olmak üzere 10 bin 500’ün üzerinde çalışanı var. 2017’de yurt içinde 30, yurtdışında ise 70 mağaza açmayı hedeflediklerini söyleyen DeFacto İK ve Finanstan Sorumlu Başkan Yardımcısı Önder Şenol, “2017’de yaklaşık 2 bin 500 kişiye daha istihdam sağlayacağız. Öncelikle adayların pozisyonlarına uygun deneyim, dil bilgisi ve eğitimde olmalarını bekliyoruz. Perakende sektörünün dinamik yapısından dolayı tüm adaylarımızda ‘değişime açıklık, esneklik, başarı ve sonuç odaklılık’ en başta aradığımız yetkinliklerdir. Bu yetkinlikleri olan ve sabır gösteren çalışanlar için perakende çok önemli fırsatlar var” diyor.

Boyner bu yıl 2 bin kişi bünyesine kattı

Boyner Grup, lüks moda marka mağazalarından, çok katlı perakendeciliğe, e-ticaretten mobil ticarete uzanan farklı perakende formatlarında hizmet veriyor. Şu anda grup şirketleri olan A&Y Marka Mağazacılık, Beymen, Boyner Büyük Mağazacılık, BR Mağazacılık, Hopi, Morhipo ve Wepublic’te toplam 10 bin çalışanları var. 

Türkiye genelinde 500’den fazla mağazada ve internet satış sitelerinde hizmet veren Boyner Grup, 2016 yılında farklı lokasyon ve rollerde yaklaşık 2 bin kişiyi bünyesine kattı. 2017 yılında da önemli lokasyonlarda yeni mağaza açılışlarına ve mevcut mağazaların da daha verimli olması için çalışmalara devam edeceklerini söyleyen Boyner Grup Başkan Yardımcısı İdil Türkmenoğlu, “Perakende geleneksel olarak ülke büyümesinin en az 2 katı büyüyen bir sektör. 2016 yıl sonunu yüzde 9’luk bir büyümeyle tamamlayacağı öngörülüyor. Geçtiğimiz yıl da toplam 663 milyar liralık bir ciroya ulaşmıştı. Sektörde her yıl ortalama 50 bin yeni istihdam yaratılıyor. Perakendede gerçekten iş var” diyor.

Koton: 2 bin kişi

Türkiye ve uluslararası organizasyonumuzda 350’nin üzerinde mağazası ve 10 bin çalışanıyla Koton, 2017’de de hem yurtiçinde hem de yurtdışında mağaza açılışlarına devam edecek. Koton Genel Müdür Yardımcısı Ayça Haznedaroğlu, “Koton olarak her yıl yaklaşık 2 bin kişilik yeni istihdam yaratıyoruz, 2017’de de büyümemize paralel istihdam yaratmaya devam edeceğiz. Çok geniş bir istihdam yelpazesine sahip olan perakende sektörü, özellikle de hızlı moda, iç dinamikleri ve istihdam yapısıyla da çok özel bir konuma sahip. Bununla birlikte Koton, Türkiye’de ve globalde çok hızlı büyüyen bir organizasyon. Bu dönüşüm ortamı da, doğal olarak çalışanlarımıza sürekli öğrenme ve gelişim fırsatını, terfi ve yurtdışı çalışma imkânlarını da beraberinde getiriyor.”

  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş