Tartışılan oylama sonrası köşe yazarlarının ilk yorumları

Tartışılan oylama sonrası köşe yazarlarının ilk yorumları

Bu bir maç olsaydı, çıkan sonuca bakarak hangi takımın kazandığını söyleyebilirdik. Ancak bu bir maç değil. Türkiye'nin geleceğini oyladık ve tam ortadan ikiye bölündük. Kazanan da yok, kaybeden de yok. Kaybeden gelecek ile ilgili umutlarımızdır.

Mehmet Y. Yılmaz Hürriyet

***

Toplumun yarısının kabul ettiği, öbür yarısının reddettiği köklü bir sistem değişikliği, aradaki 1 milyon oy farkına dayanarak elbette hukuken geçerli olacaktır fakat siyaseten ve toplumsal olarak "kahir ekseriyetçe" benimsenmesi lazımdır.

Taha Akyol Hürriyet

***

Maç başladıktan sonra kuralların değiştirildiği nerede görülmüştür? Bu, yüz karası bir karardır ve referanduma gölge düşürmüştür! YSK, neden böyle bir şaibeli durum yarattı? Kesinlikle inandırıcı bir açıklama yapmak zorundadır. Aksi halde sonsuza kadar büyük vebal altında kalır!

Rahmi Turan Sözcü

***

Dünyada ilk kez bir referandum ile devlet yapısı değiştirilip yeniden kuruluyor.

Halkın yarısıyla! Oysa devlet hepimizin..

Orhan Bursalı Cumhuriyet

***

Sandıktan şu gerçek çıktı: Türkiye! Bir kişinin ihtirasından büyüktür. Türkiye! Bir kişinin egosundan büyüktür. Türkiye! Bir kişinin kibrinden büyüktür. Türkiye! Bir kişinin tek aklından büyüktür. (...) YSK kanununa aykırı ciddi şaibeye rağmen Türkiye'nin genelinde 1-2 puan "evet" önde çıksa bile Tayyip Erdoğan'ın "partili cumhurbaşkanlığı yapması" ne hukuka sığar, ne adalete uyar, ne vicdanla örtüşür...

Necati Doğru Sözcü

***

Kazanan yok, kaybeden Bahçeli

------

Referandumun siyaseten kaybedeni yok mu diyeceksiniz?

Vardı..

MHP..

Erzurum hariç, MHP'nin güçlü olduğu bütün illerde hayır oyu çıktı.. Örnek Adana.. Örnek Balıkesir..

Sonuç şu..

MHP'nin genel merkezi evet dedi..

MHP'nin tabanının yüzde 80'i hayır oyu verdi..

MHP'yi zor günler bekliyor..

Mehmet Tezkan Milliyet

***

Bu referandum sonucu "açık ara bir fark olmadığı", tam aksine çok yakın sonuçlar çıktığı için hiçbir tarafa göre zafer sayılmayacağı gibi öncelikle Devlet Bahçeli için bir hezimettir.MHP seçmeninin, onun ne tarafta olduğuna bakmadan "Hayır"a kaydığı görüldü. Bu sonuç MHP içinde hemen Bahçeli'nin genel başkanlıktan gitmesine, olağanüstü kongre isteğinin daha da güçlü şekilde ortaya çıkmasına varacak bir hareket başlatacaktır.

Güngör Mengi Vatan

***

Referandumda AK Parti güçlü olduğu yerlerden oy aldı, MHP'nin sahillerden bir katkısı olmadı. MHP seçmeni Bahçeli'ye oy vermedi. Referandum sürecinde konuştuğum Meral Akşener, yeni parti konusunu 16 Nisan'dan sonra değerlendireceğini söylemişti. 17 Nisan'dan sonra Akşener'in yeni bir parti kurup yola çıkmasının önü açıldı. Eğer erken seçime gidilmezse, MHP'nin barajın altına düşme korkusundan dolayı gidilmez

Abdülkadir Selvi Hürriyet

***

Manşetlerle referandum

--------

Akşam "Millet yönetime el koydu", Aydınlık "Mühürsüz Anayasa",  BirGün "23.5 milyon cesur insan", Cumhuriyet "Sandığa gölge düştü", Evrensel "Sandıkta iktidar gölgesi", Güneş "Yolun açık olsun Türkiye", Habertürk "Erdoğan'ın zaferi", Hürriyet "94 yıl sonra YENİ SİSTEM", Korkusuz "Sandıktan hayırsız sonuç çıktı", Milat "Başkan", Milli Gazete "Hepimiz kardeşiz, sistem kilitlendi", Milliyet "Türkiye'nin zaferi oldu", Ortadoğu "Türkiye kararını verdi", Posta "Yeni sisteme evet çıktı",  Sabah "Halk ihtilali", Sözcü "Vicdanınız rahat mı?", Star "Milletin zaferi", Takvim "Zoru başardık", Türkiye "O artık başkan",  Karar "Yeni dönem", Vatan "12. Zafer turu", Yeni Akit "Değişime evet",  Yeni Birlik "Kazanan millet", Yeni Şafak "Türkiye kazandı".

  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.