TRT çalışanlarını mı dağıtıyor?

TRT çalışanlarını mı dağıtıyor?
Seçim öncesi yayınlanan 703 sayılı KHK'da TRT personelini emekliliğe teşvik eden düzenlemeler yapılmasının ardından, 3 bin kişilik istihdam fazlası personel emekliliğini istemezse, diğer devlet kurumlarına dağıtılacağı öğrenildi.

Seçim öncesi yayınlanan 703 sayılı KHK’da Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu ile ilgili maddelerin yer almasıyla birlikte TRT’de hızlı bir değişim süreci için düğmeye basıldığı belirtildi.

Buna göre, TRT’de yaşanacak değişim ile kurumun ‘güncellenmesi’ hedefleniyor.

"DEVLET PERSONEL OFİSİ HAVUZUNA GÖNDERİLECEKLER"

Memurlar.net’in haberinde, TRT’de yapılacak değişiklikler ile ilgili bir dizi iddiaya yer verildi. İddialar şöyle:

TRT’de emeklilik haricinde 3 bin kişilik istihdam fazlası personel (İFP) tespit edildi. Habere göre, emekliliği gelmiş personel emekliliğini talep etmediği takdirde İFP’ye dahil edilecek.

Geçerliliğini yitirdiği belirtilen bazı birimlerin de İFP’ye dahil edilmesi gündemde.

İFP’ye dahil edilecek personel ise Devlet Personel Ofisi havuzuna veya ihtiyaç eksiği olan diğer kamu kurumlarına gönderilecek.

"PRODÜKTÖR VE STRATEJİ MÜŞAVİRLİĞİ KADROLARI KALDIRILACAK"

TRT’de yaşanacak güncellemelerden bazı kadrolar ve kadro isimleri de etkilenecek. Habere göre, prodüktör ve strateji müşavirliği gibi kadrolar yeni dönemde olmayacak.

Bazı kadrolarda ise isim ve iş tanımı değişikliklerine gidilecek. Yine bu kadrolarda bulunan istihdam fazlası personel havuza veya farklı kurumlara gönderilecek.

"BÖLGE MÜDÜRLÜKLERİ KAPATILIYOR"

Haberde, TRT’deki yedi bölge müdürlüğünün de değişimden etkileneceği belirtildi. Buna göre, bölge müdürlüklerinin iki yıl içerisinde kapatılması ya da küçültülmesi planlanıyor.

"LOJMANLAR KAPATILIYOR"

TRT’nin sağladığı lojman imkânının da dönüşüm süreciyle birlikte son bulacağı belirtiliypr. Buna göre, lojmanların satışından elde edilecek olan gelir, kurumun yatırım süreçlerinde değerlendirilecek.

"ATANACAK YÖNETİCİ MAAŞLARI DÜŞEBİLİR"

Yeni sürece göre, TRT’de yönetici atamalarında maaşlar aynı kalmayacak, hatta görev alanına göre maaş düşüşleri yaşanabilecek.

"TRT’NİN İSTANBUL’A TAŞINMASI GÜNDEMDE"

Şu an Ankara merkezli olarak hizmet veren kurumun İstanbul’a taşınması da gündemde olan bir diğer konu. Böylece bütün kanalların ve yardımcı birimlerin tek merkezden yönetilmesi hedefleniyor. Bu sürecin hızlı bir şekilde işletileceği öngörülüyor.

"TRT KENDİ ŞİRKETLERİNİ KURABİLECEK"

Daha önce şirket kurma yetkisi bulunmayan TRT’ye, yeni KHK ile birlikte şirket kurma yetkisi de verildi. Kendi içerisinde birimler kurmak ve sıfırdan süreç yürütmek yerine TRT, ihtiyacı olan hizmetler için, alanında uzman yetkin personeli istihdam edebileceği şirketler kurabilecek, doğrudan ihtiyaç duyduğu şirketlere ortak olabilecek veya satın alabilecek.

"DEĞİŞİM OFİSİ KURULUYOR"

Habere göre TRT, bu dönüşümü hızla işletebilmek için kendi bünyesinde değişim ofisi adı altında yeni bir birim kuruyor. 

İlgili Haberler
TRT'deki 100 bin lira maaş alan gazeteciler kim?
  • Yorumlar 4
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş