Maymun çiçeği ölümcül mü? Türk Veteriner Hekimleri Birliği’nden dikkat çeken uyarı

Maymun çiçeği ölümcül mü? Türk Veteriner Hekimleri Birliği’nden dikkat çeken uyarı

Türk Veteriner Hekimleri Birliği’nden ‘maymun çiçeği’ uyarısı geldi.

İHA’nın haberine göre; Türk Veteriner Hekimleri Birliği (TVHB) Merkez Konsey Başkanı Ali Eroğlu, maymun çiçeği virüsüne karşı bireysel tedbirin elden bırakılmaması çağrısında bulunması dikkatlerden kaçmadı.

“ÇOK ÖLÜMLERE RASTLANAN BİR HASTALIK DEĞİL, AMA BU SENE PİK YAPTI”

Viral hastalıklardan biri olan maymun çiçeği virüsüne karşı bireysel önlem alınması gerektiğini vurgulayan TVHB Merkez Konsey Başkanı Eroğlu, konu hakkında açıklamalarında Eroğlu şunları söyledi:

“Türkiye için her ne kadar çok büyük risk ya da bir tehlike oluşturmuyorsa da zaman zaman ilk çıktığından bugüne kadar biz şunu söyledik, ''Viral hastalıkların çok farklı yayılma şekilleri var. Dolayısıyla da dikkat etmek lazım. Hastalığın belirtileri, ateş yüksekliği, halsizlik, vücutta çeşitli ağrılar, kas ağrıları. Böyle bir şeyle karşılaşan vatandaşlarımızın hemen bir sağlık kuruluşuna başvurmasını tavsiye ediyoruz. Covid-19’da olduğu gibi bireysel tedbirler önemli. Maymun çiçeği virüsünde Covid-19 gibi bir pandemi zaten oluşmadı. 1997 yılında bir ülkede 17 insan hayatını kaybetmiş. Çok ölümlere rastlanan bir hastalık değil, ama bu sene pik yaptı.”


 

İlgili Haberler