Türkiye'de Suriyeli nüfusu artıyor!

Türkiye'de Suriyeli nüfusu artıyor!
Türkiye'de 5 yılı aşkın süredir bulunan Suriyeli mültecilere Sağlık Bakanlığınca sağlanan sağlık hizmeti kapsamında 1 milyona yakın kişi hastanelerde yatarak tedavi edildi, 800 bini aşkın ameliyat ve 177 bin 568 doğum gerçekleştirildi.

Sağlık Bakanlığınca, geçici koruma altına alınan Suriyelilere sunulan sağlık hizmeti kapsamında, 29 Nisan 2011-30 Eylül 2016 tarihleri arasında 20 milyon 252 bin 984 poliklinik hizmeti verildi, 967 bin 452 kişi hastanelere yatırılarak tedavi edildi ve 824 bin 796 kişi ameliyat edildi.

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğünün 2016 verilerine göre, Türkiye'de 252 bin 494'ü 10 ilde bulunan 24 geçici barınma merkezinde olmak üzere toplam 2 milyon 753 bin 696 Suriyeli, geçici koruma statüsünde bulunuyor. Suriyelilerin 2 milyon 195 bin 465'i İstanbul, Şanlıurfa, Hatay, Gaziantep, Adana, Mersin, Kilis, Bursa, İzmir ve Mardin'de yaşamlarını sürdürüyor.

Türkiye'de geçici koruma altına alınan Suriyelilere, 29 Nisan 2011'den itibaren, Türk vatandaşlarına benzer şekilde temel ile koruyucu sağlık hizmetleri, tedavi edici sağlık hizmetleri, acil sağlık hizmetleri, Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) kapsamında ve ücretsiz veriliyor.

Buna göre, sınırdan geçişlerde ilk sağlık değerlendirmesi yapılan bu kişilere, 0 ay-14 yaş için OPV, 9 ay-15 yaş için KKK, yaşına uygun olarak 5'li ya da 4'lü karma, gebelere difteri-tetanos aşıları yaptırılıyor ve sonraki süreçte de Türkiye'deki aşı takvimine uygun olarak aşılama faaliyetlerine devam ediliyor.

Sınır ötesinden gelen yaralılar, ambulanslarla hastanelere naklediliyor ve tedavileri yaptırılıyor. Geçici barınma merkezlerinin tümünde 112 acil sağlık hizmetleri, birinci basamak sağlık hizmetleri, nüfusu fazla ve uzak yerlerde de kapasite doğrultusunda ikinci basamak sağlık hizmetleri sunuluyor. Geçici barınma merkezlerinin dışındaki Suriyeliler ise geçici gönüllü sağlık merkezleri, göçmen sağlığı merkezleri, aile sağlığı merkezleri ve Sağlık Bakanlığına bağlı hastaneler ile bu hastanelerin sevk etmesi halinde üniversite ve özel hastanelerden ihtiyaç duydukları sağlık hizmetlerini alabiliyor.

177 bin 568 doğum gerçekleştirildi

Türkiye'de uygulanan programlar kapsamında, geçici koruma altına alınan Suriyelilere yönelik yeni doğan taramaları gerçekleştiriliyor. Suriyeli bebek ve çocuklara ücretsiz demir ve D vitamini dağıtılıyor, Suriyeli hamilelere de demir ve vitamin takviyesi ücretsiz veriliyor.

Standart aşılamaların yanında, bilim komisyonunun tavsiyeleri doğrultusunda aşı kampanyaları gerçekleştirildi ve bu kapsamda 0-5 yaş arasındaki çocuklara 9 tur çocuk felci aşısı yapıldı. Su kontrolü başta olmak üzere çevre sağlığına yönelik hizmetler yürütüldü.

Geçici koruma altına alınan Suriyelilere günümüze kadar 20 milyon 252 bin 984 poliklinik hizmeti verildi, 967 bin 452 kişi hastanelere yatırılarak tedavi edildi ve 824 bin 796 kişi hastanelerde ameliyat edildi. Toplam 177 bin 568 doğum gerçekleştirildi ve 35 bin 671 kişi sınırdan girdikten sonra hastanelere nakledildi.

İlgili Haberler
Suriyelilerin doğum oranı Türkleri geçti!
  • Yorumlar 5
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş