ABD yaptırımlarla bize şantaj yapıyor

ABD yaptırımlarla bize şantaj yapıyor
Emekli Büyükelçi Onur Öymen, "ABD, 'Bize karşı gelirseniz, menfaatlerimize zarar verir, sizden beklentilerimizi yerine getirmezseniz, elimizdeki kozları uygularız' anlayışını devreye sokuyor" dedi.

Fatih Erboz / Ankara

Emekli Büyükelçi Onur Öymen, ABD'nin Türkiye'nin Fırat'ın doğusuna yönelik operasyona ilişkin kararlılığı konusunda PKK/YPG terör örgütüne yardım etmenin yanı sıra CAATSA (ABD'nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası) adıyla bilinen yaptırımları da gündemde tutarak bir tür şantaj yaptığını söyledi. ABD'nin bunları baskı unsuru olarak kullandığını belirten Öymen, şöyle dedi:

"Uygulayacak mı, uygulamayacak mı bunu havada bırakarak yani Türk tarafını tereddüt içinde sokup 'Türkiye, ABD'nin menfaatlerine zarar verirse bunları uygulayabiliriz ama bizimle uyum içinde hareket ederseniz o konuda biraz daha hoşgörülü olabiliriz' tarzında izlenim yaratıyorlar. ABD başkanına verilen yetkiler var, hafifletme yetkileri var, içlerinden seçme yetkileri var. Bunları nasıl kullanacaklar, kullanıp kullanmayacakları belli değil. Ayrıca Fırat'ın doğusuna operasyonun olup olmayacağını tahmin etmek de zor. Karşı taraf öyle manevralar yapabilir ki oraya bir operasyon anlamsız hale getirebilir. Mesela PYD'nin oradan çekilmesi. Nasıl operasyon yapabilirsiniz, PYD yok ortada. Tersi olabilir PYD oradan Türkiye'ye yönelik saldırılarda bulunur yerleşim yerlerine saldırı yapabilir. Sonuçta bir parça operasyonun yapılması karşı tarafın tutumuna bağlı."

Onur Öymen, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine bir operasyon yapması ve PYD çatışmaya girmesi durumunda ABD, onların daha anlayışlı olması durumunda Türkiye'nin tutumunun farklı olabileceğini ifade etti. Bunun aslında hep böyle gerçekleştiğini, sadece bugünün meselesi olmadığını, geçmişte de bunun çok örneğinin görüldüğünü belirten Öymen, şöyle devam etti: "ABD'li sivil toplum temsilcisi David Philip, Türk- Ermeni ilişkileri konusunda bir kitap yazdı. David Philip o kitapta, 'Ne zaman Türkiye Orta Doğu konusunda ABD'yi rahatsız edecek bir tutum izlese derhal sözde Ermeni soykırımı meselesini gündeme getirildi' ifadelerini kullanıyor. Diğer ülkelere karşıda temel politikaları böyledir. 'Bize karşı gelirseniz, bizim menfaatlerimize zarar verirseniz bizim sizden beklentilerimizi yerine getirmezseniz, o zaman bizim de elimizde manivelalar var, silahlar var, kozlar var onları uygulayabiliriz' anlayışın devreye sokuyorlar."

Onur Öymen, Türkiye'nin de Fırat'ın doğusuna yönelik operasyonu ABD'ye karşı kullanıyor olabileceğini kaydetti. Öymen, Türkiye'nin, 'Eğer bizim oradaki güvenlik çıkarlarımızı göz ardı ederseniz teröristlere yardıma devam ederseniz, biz de askeri operasyon yapabiliriz haberiniz olsun demek' istediğini söyledi. Karşılıklı bir bilek güreşi olduğunu ancak bu konuda ABD'nin şimdiye kadar geri adım attığının duyulmadığını belirten Öymen, şöyle dedi: "Fırat'ın doğusuna operasyon karşı tarafın tutumuna bağlı. ABD, PYD ile işbirliğini askıya alırlarsa Türkiye sınırından uzaklaşırlarsa Türkiye'nin beklentilerini biraz yerine getirirlerse mesela Türkiye'deki sığınmacıların oraya yerleşebileceği bir yerleşim merkezi kurarlarsa ya da kurdururlarsa o zaman tabii askeri müdahalenin gerekçesi kalmaz."

  • Yorumlar 3
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58