"Adalet Bakanı'nın ellerinin oy çuvalında ne işi vardır?"

"Adalet Bakanı'nın ellerinin oy çuvalında ne işi vardır?"
AKP'nin İstanbul'daki itirazları ile süreci uzatmasına tepki gösteren CHP'li Faik Öztrak, "Adalet Bakanı'nın ellerinin oy çuvalında ne işi vardır?" ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak konuşuyor. 

Öztrak'ın açıklamaları şöyle:

"Hukuk güvenliği sandık güvenliğinin teminatıdır. Kurulu uyarıyorum. Yaptıklarınızla milli irade hırsızlığının önüne açan bir kurum haline geliyorsanız. YSK'ya itiraz elbette haktır. Ancak hukuki dayanağı olmayan itirazlar ve bunların kabulü seçimi şirazesinden çıkarır. Biz sayımın hukuksuz olmasından ve YSK'nın buna izin vermesinden rahatsızız"

"AKP Genel Başkanı Erdoğan sadece İstanbul'da 280 bin kişiden fazla insanı görevlendirdiklerini söylemişlerdir. 4 kişinin AKP'ye yakın görevlinin olduğu sandıklarda böyle bir şey olmaz. Ama öyle gözüküyor ki seçimde konulmuş bir şerh yoktur. Ya görev başına gitmemişler ya da sandık başında uyumuşlardır. AKP Genel başkanına tavsiyem yerel seçimle uğraşacağıma hepsinin görevlerine son vermesidir."

"Sandık başında görevlilerin şerh düşmemesine iktidar tekrar sayım istemiştir. Bu hukuki değildir. Bunu ben değil YSK'nın 2014 yılında Mansur Yavaş için aldığı karar söylüyor. Şimdi ne oldu da bu karar değiştiriliyor?

Sadece 2014'teki karar da değiştirilmiyor. Balıkesir'de Millet İttifakı'nın söylediği talepler kabul edilmezken Cumhur İttifakı'nın istekleri kabul ediliyor. 

İktidarın itirazları ve YSK'nın kararları iyi niyetli değildir. Oyların namusu müdahaleye açık hale gelmiştir. 

Adalet Bakanı'nın ellerinin oy çuvalında ne işi vardır?

Anlaşılan seçim kaybedilince bu durum için planlamış bir senaryoı seçim akşamından itibaren yürürlüğe konulmuştur. 

Türkiye benzer bir senaryoyu 2015'te yaşamıştır. Sandıktan çıkamayan iktidar kasım ayında seçimi tekrarlatmıştır. Sandıktan İmamoğlu ve Mansur Yavaş çıkınca bize operasyon çekiliyor demek trajikomiktir. 

  • Yorumlar 3
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş