Aracın kışa hazır olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Aracın kışa hazır olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Otomobiller için de yaz sezonunu geride kaldı. Konforlu ve güvenli seyahatler için otomobillerin kış aylarına hazır olup olmadığı konusu da merak konusu oldu. Peki otomobiliniz kışa hazır mı? İşte ipuçları...

YENİÇAĞ / Ercan KARACA

Aşin Otomobil, kış mevsiminin, bir önceki kış şartlarına göre daha zorlu geçtiğini ve otomobillerin daha sık kullanıma bağlı olarak bakım ihtiyaçlarının arttığını aktardı.

Aşin Otomobil Genel Müdürü Okan Erdem, özellikle ani hava değişimlerinin lastikten motor yağına otomobillerin birçok noktasına olumsuz etki ettiğini söyledi.

"ANİ SOĞUYAN HAVA LASTİK BASINCINI DÜŞÜRÜYOR"

Uzmanlar, mevsim geçişlerinde lastiklerdeki havanın basıncının ani sıcaklık düşüşleri yüzünden düştüğünü ve düşük basıncın yürüyen aksama ciddi zararlar verdiğini söyledi.

Erdem, "Haftada bir gün lastik basınçlarını kontrol etmek, gerektiğinde uygun fiyata satın alabileceğiniz kompresörlerle ya da benzin istasyonlarında üreticinin önerdiği basınca yükseltmek, sürücüleri lastik ve yürüyen aksam masraflarından kurtaracaktır. Artık birçok modern otomobilde TPMS adı verilen Lastik Basıncı Kontrol Sistemi bulunsa da doğru basınç değerlerinin sisteme girildiğinden emin olmak gerekiyor. Depo veya lastik otelinde dinlenen kışlık lastiklerinizin diş derinliği ve üretim tarihini de önden kontrol etmekte fayda var." uyarısında bulundu. Düşük basıncın direksiyonun ağırlaşmasına, yol tutuş dengesinin bozulmasına ve fren mesafesinin uzamasına sebep olduğuna da değindi.

“ŞARJI ZAYIF AKÜ YOLDA BIRAKABİLİR”

Yazın kolaylıkla çalışan otomobillerin kışın "tek marşta" çalışmaması önemli bir sinyaldir. Zayıf bir akü, soğuk havalarda otomobilin çalışması için gerekli olan elektriği üretemez. Servis kontrollerinde akünün şarj oranının kontrol edilmesini şiddetle tavsiye eden Aşin Otomobil Genel Müdürü Okan Erdem, aracını 10 günden fazla kullanmayacak sürücülerin, en az 1 kez 20 dakikalık bir sürüş yaparak aküyü şarj edebileceğini ifade ediyor ve “Eğer aracınızı uzun bir süre kullanmayı düşünmüyorsanız en iyi çözüm kutup başlarını aküden ayırmak veya şarj cihazıyla sürekli şarj olmasını sağlamak.” açıklamalarında bulundu.

PARK ETTİĞİNİZ ZEMİN ÖNEMLİ İPUÇLARI VERİR

Düzenli kontrol ve bakımları aksatılan otomobillerde, sistemli şekilde arızalar ardı ardına gelir. Bunun en önemli sebeplerinden birisi ise yine hava sıcaklığının düşmesiyle sertleşen contalar ve hortumlar oluyor. Soğutma sıvısı ve motor yağı kaçaklarını pratik bir yöntemle sürücülerin izleyebileceğini söyleyen Erdem "Park ettiğiniz alandan aracınızı aldıktan sonra zemine bakın; eğer yapışkan ya da farklı renkte bir sıvı tespit ederseniz soğutma sıvısı ya da motor yağı kaçağınız olabilir. Düşük soğutma suyu ve yağ seviyesi, motor revizyonu ya da tamamen değişmesine kadar yüksek maliyetli üzücü işlemlere sebep oluyor. Böyle bir durumla karşılaşmamak adına araç sahiplerinin genel kontrol için kış etkisini hissettirmeden servis ziyaretinde bulunmalı." tavsiyesini verdi.

asin-otomobil-74.jpg

asin-otomobil-genel-muduru-okan-erdem7.jpeg

İlgili Haberler