Araştırma ortaya koydu: Türkiye'de Trump'a güven yok!

Araştırma ortaya koydu: Türkiye'de Trump'a güven yok!
Araştırma şirketi Areda Survey’in gerçekleştirdiği bir ankete katılan Türk vatandaşlarının yüzde 84’ü, ABD Başkanı Donald Trump’a güvenilmemesi gerektiğini söyledi.

Araştırma şirketi Areda Survey, Türkiye ile Amerika ilişkilerini ele alan bir araştırma gerçekleştirdi.

4 bin 36 kişi ile 5-11 Ekim 2019 tarihleri arasında yapılan çalışmada ABD ziyaretleri, ABD ile terör örgütleri ilişkisi ve ABD iç siyasetinde Türkiye tutumu konuları ele alındı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump arasındaki görüşmenin Türk-Amerikan ilişkilerini nasıl etkileyeceği sorulan katılımcıların yüzde 70’i, değişen bir şeyin olmayacağını dile getirdi. Yüzde 20 ise ilişkilerin olumlu etkileneceğini söyledi.

Anketin sonuçları, Türkiye-ABD ilişkilerinin düzelmesi konusunda ABD Başkanı Trump’a güvenilmediğini de ortaya koydu. Katılımcıların yüzde 84,4’ü Trump için, ‘güvenilmemeli’ derken, ‘güvenilmeli’ diyenler yüzde 6’da kaldı. Kararsız kalanların oranı ise yüzde 8,5 oldu.

Araştırmaya göre vatandaşların büyük çoğunluğu Adana’da bulunan ABD Hava Kuvvetleri tarafından kullanılan İncirlik Üssü’nün kapatılmasından yana. Katılımcıların yüzde 30’u, üssün Amerika ile ilişkilerin daha kötüye gitmesi durumunda kapatılmasını isterken, yüzde 64’ü ise direkt olarak kapatılmasından yana görüş belirtti.

Araştırmaya katılanların yüzde 82’5’i ; S-400, FETÖ, PKK/ PYD, Patriot ve F-35’ler gibi konular nedeniyle iki ülke arasında yaşanan gerilime neden olan konuların yakın bir tarihte çözülebileceğine inanmadıklarını dile getirdi. Yüzde 12’lik kesim çözüm yaşanacağını kaydederken, yüzde 5,5’i ‘fikrim yok’ yanıtını verdi.

TERÖRİST BAŞI GÜLEN’İN İADE EDİLECEĞİNE İNANMIYORLAR

ABD’nin FETÖ elebaşı Fethullah Gülen’i Türkiye’ye iade etmesine ilişkin soruya ise, ankete katılanların yüzde 78’i, terörist başının iade edilmeyeceği cevabını verdi. Gülen’i iade etmeme sebebi olarak ise ABD’nin FETÖ’yü hala kullandığı, FETÖ-ABD ilişkilerinin ortaya çıkmasından korktuğu, ABD’nin FETÖ’yü terör örgütü olarak görmemesi ve hukuki delil yetersizliği gösterildi.

SÖZDE ERMENİ SOYKIRIMI TASARISI BARIŞ PINARI HAREKÂTI KAYNAKLI

ABD Temsilciler Meclisi, 29 Ekim günü yaptığı oylamada, sözde 1915 Ermeni olaylarını "soykırım" olarak tanıyan bir karar tasarısını kabul etmişti. Ankette, “Bunun en önemli sebebi nedir?” diye soruldu. Katılımcıların yüzde 28,3’ü ‘Türkiye’ye Barış Pınarı Harekâtı dolayısıyla ders verilmek istenmesi” derken, yüzde 20’si yakın gelecekteki seçimlerde sözde Ermeni oylarının önemli ve belirleyici olması, yüzde 19,4’ü Ermeni lobisinin ABD’de etkin olması, yüzde 18,5’i Türkiye düşmanlığının dışa vurulması için uygun bir zaman olması yanıtını verdi.

İlgili Haberler
AKP'nin Trump'a desteği sürüyor!Erdoğan: Trump ile aramızı bozmaya çalışıyorlar"Erdoğan tarihin akışını değiştirecek…"
Etiketler:
  • Yorumlar 3
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.