Bekir Bozdağ'dan 'Lozan' çıkışı

Bekir Bozdağ'dan 'Lozan' çıkışı

Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın “Lozan güncellenmeli” sözlerine gelen eleştirileri değerlendirdi. Eleştirilere tepki gösteren Bozdağ, “Yunanistan da sizinle aynı şeyi söylüyor” dedi.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, 2018 Yılı bütçe görüşmelerinde TBMM Genel Kurulunda konuştu.

Cımhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Yunanistan’da Lozan Antlaşması’yla ilgili yaptığı konuşmaya gelen eleştirilere de değinen Bozdağ, Zarrab davasıyla ilgili de açıklamalarda bulundu.

Bozdağ’ın açıklamalarının ardından Meclis’te arbede çıktı.

Bozdağ'ın açıklamaları şöyle:

"Şimdi deniyor ki 'Cumhurbaşkanı Lozan’la ilgili niye konuştu' Yahu niye konuşmayacak. Cumhurbaşkanımız Yunanistan’a ziyarete gitti, Yunanistan Cumhurbaşkanı konuyu kendisi açtı. Lozan yenilenemez, güncellenemez, ben hukukçuyum diye yüksek perdeden ahkâm kesti. Ne bekliyoruz? Cumhurbaşkanımız Türk milletinin, Türkiye devletinin hukukunu korumayacak mı? O ne dedi Lozan güncellenebilir dedi. Milletin hukukunu korudu. Şimdi Cumhurbaşkanı Pavlopulos'ta aynı yerde biz Lozan’ı tartışmayız, Yunanistan da aynısını söylüyor, sizde aynısını söylüyorsunuz. Böyle bir şey olur mu? Olamaz. Şimdi bakın çok net Türkiye Cumhuriyeti devleti bizim dönemimizde Ege’de bizden önceki Statüleri hiç birisinde 1 milim geri gitmemiştir. Milletimizin de devletimizin de hukukunu sonuna kadar koruduk. Bundan sonra da koruyacağız. Şimdi Trump’la ilgili niye böyle söyledi. Yahu şimdi biz ne diyeceğiz ? Türkiye’nin Cumhurbaşkanı ABD Yönetimi PKK ‘nın uzantısı PYD ye YPG ye TIR, TIR silah gönderirken sayın Trump bu silahları niye gönderiyorsun diye sormayacak mı? Aramız bozuluyor diye çekinecek korkacak mı? öyle bir şey olur mu? Elbette hukukunu koruyacağız."

"ZARRAB DAVASI FETÖ KUMPASIDIR"

"Amerika’da devam eden bir dava var. Şimdi Zarrab davası deniyor, görülüyor. 17 Aralık soruşturmasını yürüten FETÖ’cü terörist, orada 'belgeleri ben getirdim kağıt parçalarını' diyor, tanıklık yapıyor. Bir, şimdi orada bir bankacı FETÖ’cü firari, oradaki rapor denen bir kağıt parçasında imzası var, o da tanık orada. Şimdi FETÖ’nün finans desteği verdiği bir STK’da bilirkişi atandı o da resmi bilirkişi orada ve yargılamayı yapan yargıç 2014 Mayıs ayında Türkiye’ye getirildi. FETÖ’cüler tarafından 17-25 Aralık sürecine destek vermek için burada açıklama yaptı, hakim de o. Zarrab ceza tehdidiyle veya çıkma ümidi ile baskılandı, iftiracı olmaya zorlandı ve şimdi burada bakın böyle bir yargılama yapılıyor. Şimdi burada adalet çıkar mı? FETÖ’cülerin lojistiğini, tanıklığını yaptığı, desteklediklerinin bilirkişi, hakim olduklarının bir karar Türkiye’yi mahkum edemez ve burada bitmemiş bir komployu Amerika’da tamamlamaları mümkün değildir. Bu bir kumpastır ve burada olup bitenlerin tamamı Türkiye’de savcılıklar tarafından soruşturuldu, Meclis tarafından soruşturuldu ve kararlar verildi. Yeni bir şey de hiç yok. İftiralar var, yalanlar var, bu iftiralarla, yalanlarla Türkiye’yi yormaya kimsenin hakkı yoktur, olmayacaktır da. Bunlarla ilgili bizim duruşumuz çok nettir, bundan sonra da duruşumuzu milletten yana muhafaza etmeye devam edeceğiz."

MECLİS'TE YİNE ARBEDE

Başbakan Yardımcısı ve hükümet sözcüsü Bekir Bozdağ, Meclis Genel Kurulu'nda 2018 yılı bütçe görüşmelerine ilişkin konuşması sırasında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik hakaret içerikli sözleri olduğunu söyledi.  Bunun üzerine kürsüye çıkan CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç da "Sizin Cumhurbaşkanı kisvesi altında AKP Genel Başkanı olarak Kemal Kılıçdaroğlu'na böyle hakaret ederseniz biz de AKP  Genel Başkanına gerektiği gibi cevap veririz" dedi. Bu sözler üzerine AK Parti milletvekilleri masalara vurarak Özkoç'un konuşmasını engelledi. Bu sırada AKP’li bir milletvekili kürsüye doğru koşarak Engin Özkoç'un üzerine yürüdü. AK Parti ve CHP milletvekilleri arasında kısa süreli arbede yaşandı. "

e39529f1d5324d9061d35ced3146884f.jpg