CHP'li Özgür Özel: "Birine evet diğerine hayır"

CHP'li Özgür Özel: "Birine evet diğerine hayır"
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Türkiye ile Libya arasındaki anlaşmayla ilgili olarak "CHP olarak Deniz Yetki Alanı’na 'evet', asker göndermeye 'hayır' diyoruz" yorumunda bulundu.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, partisinin Manisa il başkanlığında düzenlediği basın toplantısında, Kanal İstanbul Projesi’ne eleştirilerini sürdürdü.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun, Kanal İstanbul ile ilgili önceki belediye yönetiminin 2018 yılında imzaladığı protokollerden çekildiğini hatırlatan Özel, projenin halk desteğinin de olmadığını söyledi.

"İSTANBUL'U FELÇ EDECEK PROJE"

Projenin hukuka, bilime ve vicdana uygun olmadığını belirten Özel şöyle konuştu:

Türkiye Mühendis ve Mimarlar Odası Birliği bir komisyon oluşturdu. Bütün odalar, türlü yönleriyle riskleri paylaştı. Biri diyor ki '20 bin futbol sahası kadar yer kazılacak, 3'te biri meşe ve kayın ormanıdır yapmayın'. Diğeri, 'İstanbul'un yüzde 29'un suyunu veren Sazlıdere Barajı ve akan bütün dereler ortadan kalkacak, yapmayın'. Kimi diyor ki '70 tür canlının yuvası yok olacak, yapmayın'. Jeoloji Mühendisleri Odası da diyor ki 'Diri fayların ucu var burada, tetiklemeyin, İstanbul'un sonunu getirmeyin.' Biz bunlara bakarak ve orada toplanacak 2 milyon kişinin İstanbul'u felç edeceğini düşünerek, Kanal İstanbul'a karşıyız.  

'PARALARI ÖDEMEYİZ DİYE UYARDIK'

Partisinin iktidarında Kanal İstanbul Projesi’ne devam edilmeyeceğini ifade eden Özel şunları söyledi:

İktidara geldiğimizde İstanbul'un bağrına bu hançeri saplayanları, orada bu hafriyatı yapıp Trakya'yı iki parçaya bölenleri, bunun için para isteyenleri unutmayız, bu müteahhitlerin de parasını ödemeyiz diye uyardık. 'Devlette devamlılık esastır' diyorlar ama  kalkınmada, hukuk devletinde, dış politikada, sosyal devlette devamlılık esastır. Rüşvette,  yolsuzlukta, liyakatsizlikte, peşkeş çekmekte, ulusal çıkarların zedelenmesinde devlette devamlılık olmaz.

BİRİNE EVET, DİĞERİNE HAYIR

Türkiye ile Libya arasında imzalanan Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası'na ilk destek veren parti olduklarını söyleyen Özel "Deniz sınırların üzerinden yapılan münhasır bölge anlaşması gecikmişti ve 10 yıl önce yapılması gerekiyordu. Bizim desteklediğimiz anlaşma buydu ama arkasından Libya'ya asker gönderme anlaşması getirdiler. Karışmış, birbiriyle çatışan ve Mehmetçiğimizin güvende olmayacağı bir bölgeye asker gönderilmek isteniyor ve Mehmetçiği Libya'daki karışıklığın içine koymak istiyor. Biz buna karşıyız" dedi.