Çiftçi son 7 yılda 3,4 milyon hektarlık alanı terk etti

Çiftçi son 7 yılda 3,4 milyon hektarlık alanı terk etti
İYİ Parti Ankara Milletvekili Halil İbrahim Oral, son 7 yılda çiftçinin 3,4 milyon hektarlık alanı kaderine terk ettiğini ifade etti.

İYİ Parti Ankara Milletvekili Halil İbrahim Oral, çiftçilerin sorunlarını TBMM gündemine getirdi. Son 7 yılda 3,4 milyon hektarlık alanda üretimin durduğunu ifade eden Oral, “Tohum, ilaç, mazot, elektrik ve gübre fiyatlarındaki yüzde 100’ü bulan artışlarsa yerli üreticiyi büyük zorluğa sokmaktadır” dedi.

İYİ Parti Grubu önerisi olarak verdiğimiz çiftçilerin ve tarım emekçilerinin ekonomik sorunlarının kaynaklarının tespiti, tarım üreticilerinin Ziraat Bankası, özel bankalar ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan yüksek faizli borçlarının yarattığı sorunların hakkındaki araştırma önergesinin gerekçesini açıklamak üzere söz almış bulunuyorum. Yüce heyetinizi saygıyla selamlıyorum.

Türkiye, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü verilerine göre 23,7 milyar hektarla Avrupa’da en büyük tarım arazisine sahip ülkedir. 1980 yılından bu yana pek çok hatalı politika üretilmiş ve elimizdeki tarım alanları 5 milyon hektar daralmıştır, tarım ürünlerindeyse ülkemizin ithalatı almış başını gitmektedir. Yalnızca 5 bitkisel ürün yani buğday, mısır, soya, ayçiçeği, pamuk, canlı hayvan ve kırmızı et ithalatı için ödenen bedel yaklaşık 6,6 milyar dolar yani yaklaşık 30 milyar Türk lirasıdır.

Yapılan pek çok uluslararası anlaşmayla da ülkemize tarım ürünü girişlerindeki gümrük bedelleri ve vergiler son derece düşürülmektedir. Tohum, ilaç, mazot, elektrik ve gübre fiyatlarındaki yüzde 100’ü bulan artışlarsa yerli üreticiyi büyük zorluğa sokmaktadır. Son yedi yılda 3,4 milyon hektarlık alan çiftçilerimiz tarafından terk edilmiştir. Kısacası, ülkemiz tarımda çok büyük potansiyellere sahipken şu an gittikçe kaybeden bir ülke hâline gelmektedir.

Etiketler: , ,
  • Yorumlar 6
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş